Fínsky prezident Sauli Niinistö (vľavo) a švédsky kráľ Carl Gustaf kráčajú počas prehliadky čestnej stráže v Kráľovskom paláci v Stockholme 17. mája 2022. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Švédsky kráľ o vstupe do NATO: Je to historická voľba, ktorú robíme bok po boku s našimi bratmi

17.05.2022, 13:24

Výzvy stojace pred oboma krajinami v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajine znamenajú "príležitosť na súlad a prehĺbenú spoluprácu, ktorú zvládneme spoločne ešte lepšie", uviedol ďalej kráľ.

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv v utorok zdôraznil zámer svojej krajiny vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) "súbežne a v súlade s Fínskom". Informovala o tom agentúra DPA.

Susedská návšteva

"Je to historická voľba, ktorú robíme bok po boku s našou bratskou krajinou," povedal švédsky kráľ na spoločnej tlačovej konferencii s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom v Štokholme. Niinistö je vo švédskom hlavnom meste na dvojdňovej štátnej návšteve.

Fínsky prezident Sauli Niinistö pri svojej dnešnej návšteve Švédska  vyhlásil: "Línie našej bezpečnostnej politiky boli dlhý čas podobné a takisto teraz, keď si to vyžaduje situácia, robíme svoje kroky spoločne."

Fínsko: S Tureckom sa dohodneme

Fínsky prezident Niinistö zároveň vyjadril presvedčenie, že sa podarí dosiahnuť dohodu s Tureckom, ktoré ako jediná krajina Severoatlantickej aliancie má proti rozšíreniu NATO o dvojicu severských krajín námietky.

Očakáva sa, že fínsky prezident podpíše žiadosť svojej krajiny o členstvo v NATO počas tejto návštevy. Predtým však podľa očakávania bude o žiadosti ešte hlasovať fínsky parlament.

Niinistö sa tiež plánuje stretnúť so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou a diskutovať s ňou o žiadostiach o členstvo v NATO, ktoré chcú Fínsko a Švédsko odovzdať. Takisto majú títo politici diskutovať o spoločnej obrannej politike oboch krajín.  

Švédsko si roky zakladalo na neutralite, kvôli tohtoročnej ruskej invázii na Ukrajinu ale počas pár mesiacov svoj postoj prehodnotilo. Do NATO z rovnakého dôvodu smeruje aj susedné Fínsko.

01 - Modified: 2022-08-18 10:59:05 - Feat.: - Title: Rusko varuje, že bude musieť zastaviť prevádzku najväčšej jadrovej elektrárne v Európe 02 - Modified: 2022-08-18 08:56:07 - Feat.: - Title: Veľké štáty Európskej únie nesľúbili Ukrajine v júli žiadnu vojenskú pomoc, informuje Kielsky inštitút 03 - Modified: 2022-08-18 06:15:03 - Feat.: - Title: Zelenskyj opätovne vyzval Moskvu na stiahnutie vojakov zo Záporožskej elektrárne 04 - Modified: 2022-08-18 05:48:54 - Feat.: - Title: Rusko sa snaží, aby útoky na Kryme vyzerali ako terorizmus, uvádza americký inštitút 05 - Modified: 2022-08-18 05:25:53 - Feat.: - Title: Estónsko sprísnilo pravidlá vstupu pre ruských občanov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. august 2022 13:03