Ruskí vojaci na námestí najväčšieho mesta Kazachstanu Alma-ata. FOTO: Reuters    
StoryEditor

Kazachstan sa bojí ukrajinského scenára, hľadá cestu z obežnej dráhy Ruska

18.05.2022, 13:26
  • Ruská agresia na Ukrajine vyvolala nervozitu nielen v Európe, ale aj v stredoázijských krajinách.

  • Predovšetkým Kazachstan hľadá spôsoby, ako zmenšiť svoju ekonomickú a bezpečnostnú závislosť na nepredvídateľnom susedovi, ktorý leží na severe.

  • To predstavuje príležitosť pre tureckého prezidenta Erdogana a jeho sny o únii turkických národov.

V Alexandrovskej sále Veľkého kremeľského paláca panovala v utorok rozpačitá nálada. Medzi zlatými stĺpmi sa pod dohľadom dvojhlavej orlice rozpínajúcej krídla nad masívnymi vstupnými dverami konala schôdzka Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OSKB), a to pri príležitosti tridsiateho výročia jej vzniku.

Spolok označovaný niekedy za ruskú verziu NATO združuje pod ruským vedením päť postsovietskych krajín, ktoré až doteraz predstavovali najbližších spojencov Moskvy. Na prvom summite OSKB od začiatku vojny proti Ukrajine však takzvanú špeciálnu vojenskú operáciu podporila len jedna z nich: Bielorusko.

Alexander Lukašenko ostatné členské štáty skritizoval, že nedostatočne podporujú Rusko a Bielorusko, ktoré čelia masívnym západným sankciám. Myslel predovšetkým na Kazachstan. Jeho prezidentovi nezabudol pripomenúť, že mu Ruskom vedená intervencia OSKB počas januárových protestov zachránila kožu.

„Spájajú nás aj dnes putá solidarity a podpory? Snáď sa mýlim, ale na základe nedávnych udalostí sa obávam, že odpoveď znie nie,“ vyhlásil Lukašenko pri okrúhlom stole.

Prehodnocujú...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. jún 2022 17:56