Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Erdogan dáva Švédsku ultimátum, ak chce vstúpiť do NATO: Vydajte nám 30 teroristov

18.05.2022, 14:27
Autor:
TASRTASR

Turecký prezident viní Švédsko z toho, že poskytuje útočisko členom Strany kurdských pracujúcich, ktorú Ankara vníma ako teroristickú organizáciu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý hrozí, že zablokuje žiadosť Fínska a Švédska o vstup do NATO, vyzval v stredu členov Severoatlantickej aliancie, aby rešpektovali obavy Ankary týkajúce sa spomínaných severských krajín. Tie Turecko obviňuje z toho, že poskytujú útočisko teroristom. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

"Rozšírenie NATO vnímame ako zmysluplné iba vtedy, ak sa preukáže rešpekt k našej citlivosti... Naše jediné očakávanie je, že spojenci NATO... najskôr porozumejú našej citlivosti, rešpektujú ju a nakoniec podporia," uviedol Erdogan s tým, že citlivosť Turecka súvisí s jeho snahou ochrániť svoje hranice pred útokom teroristických organizácií.      

Turecký prezident totiž obviňuje Švédsko z toho, že poskytuje útočisko členom Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú vníma Ankara aj jej západní spojenci ako teroristickú organizáciu.

"Požiadali sme ich, aby nám vydali 30 teroristov, no odmietli to. Nepošlete nám späť teroristov a potom nás žiadate o podporu v súvislosti s členstvom v NATO? Aliancia je bezpečnostná organizácia. Preto nemôžeme povedať áno na to, aby bola táto bezpečnostná organizácia zbavená bezpečnosti," vyhlásil Erdogan.

Švédsko okrem toho uvalilo embargo aj na predaj zbraní do Turecka od roku 2019 po tom, ako sa Ankara zapojila do vojenského konfliktu v Sýrii.

Erdogan okrem toho uviedol, že jeho krajina sa nestavia pozitívne k žiadosti fínskej a švédskej delegácie o návštevu Ankary, kde chcú rokovať o tureckých výhradách. "Chcú prísť v pondelok. Nemali by sa obťažovať, nie je to potrebné," uviedol turecký líder.

Fínsko a Švédsko v stredu oficiálne podali žiadosti o vstup do NATO. Tieto severské krajiny sa k tomuto kroku rozhodli pristúpiť po tom, ako ruská invázia na Ukrajinu zmenila bezpečnostnú situáciu v Európe a prinútila ich prehodnotiť svoju politiku neutralitu.   

01 - Modified: 2022-08-14 20:55:22 - Feat.: - Title: Slováci prehrali v poslednom skupinovom zápase s Fínskom vysoko 3:9 na Majstrovstvách sveta v hokeji 02 - Modified: 2022-08-13 10:46:28 - Feat.: - Title: Estónsky šéf obrany: Baltské more sa po vstupe Fínska a Švédska do NATO stane vnútorným morom Aliancie 03 - Modified: 2022-08-12 12:19:27 - Feat.: - Title: Stoltenberg budúcu stredu prijme lídrov Srbska aj Kosova 04 - Modified: 2022-08-13 22:03:20 - Feat.: - Title: Ostrý kontrast tureckej reality. Slováci obľubujú all-inclusive, domáci bojujú s 80-percentnou infláciou 05 - Modified: 2022-08-12 07:09:18 - Feat.: - Title: Z Ukrajiny vyplávali ďalšie dve lode, jedna vezie kukuricu, druhá pšenicu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. august 2022 06:27