Britský premiér Boris Johnson. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Polícia ukončila vyšetrovanie Partygatu, ktorý Borisa Johnsona skoro obral o premiérsky post

19.05.2022, 13:11
Autor:
ČTKČTK

Polícia zistila porušenie lockdownových pravidiel pri ôsmich príležitostiach medzi májom 2020 a aprílom minulého roka. Pokutu dostalo 53 mužov a 73 žien.

Londýnska polícia dnes oznámila, že uzavrela vyšetrovanie večierkov v premiérskej rezidencii v Downing Street organizovaných počas lockdownov.

Za porušenie vtedy platných nariadení rozdala 126 pokút, trest pritom neminul ani premiéra Borisa Johnsona, jeho manželku Carrie a ministra financií Rishiho Sunaka.

Johnson pre aféru čelil silnému tlaku opozície aj niektorých svojich spolustraníkov, aby rezignoval.

Rozdané pokuty

"Naše vyšetrovanie bolo dôkladné a nestranné a dokončili sme ho tak rýchlo, ako sme mohli, avšak s ohľadom na množstvo informácií, ktoré sme museli vyhodnotiť a na nutnosť zabezpečiť silné dôkazy pre každú udelenú blokovú pokutu," povedala zástupkyňa šéfa londýnskej polície Helen Ballová. "Vyšetrovanie je teraz zavŕšené," dodala.

Polícia zistila porušenie lockdownových pravidiel pri ôsmich príležitostiach medzi májom 2020 a aprílom minulého roka, pri ktorých sa ľudia zišli v Downing Street a iných vládnych budovách napriek vtedy platnému zákazu zhromažďovania v uzavretých priestoroch.

Podľa polície dostalo pokutu celkovo 53 mužov a 73 žien, pričom niektorí ich dostali niekoľko. Ballová však neuviedla identitu nikoho z pokutovaných a povedala, že ani neposkytne ďalšie detaily ohľadom vyšetrovaných udalostí.

Johnsona zachránilo načasovanie

Johnson čelil pre aféru nazývanú "partygate" silným hlasom požadujúcim jeho odstúpenie, premiérovi však vo februári v tomto ohľade "pomohla" invázia Ruska na Ukrajinu, ktorá odklonila pozornosť verejnosti i opozície a aféra znateľne vychladla.

Johnson od začiatku tvrdí, že vtedajšie reštrikcie neporušil, pretože sa domnieval, že ide o pracovné stretnutie, ktoré bolo povolené.

Johnsonovo odstúpenie požadoval najhlasnejšie šéf labouristickej opozície Keir Starmer, ktorý však od začiatku mája čelí tiež vyšetrovaniu pre podozrenie, že so svojím tímom porušili pravidlá lockdownu pri kampani do miestnych volieb v meste Durham v roku 2020.

Starmer už vyhlásil, že ak polícia preukáže jeho pochybenie, tak odstúpi z pozície tieňového ministerského predsedu.

01 - Modified: 2023-01-30 10:46:34 - Feat.: - Title: Johnson tvrdí, že Putin mu pred inváziou na Ukrajinu pohrozil raketovým úderom 02 - Modified: 2023-01-30 09:20:34 - Feat.: - Title: Do Británie dorazili Ukrajinci, ktorí absolvujú výcvik na tanky Challenger 03 - Modified: 2023-01-29 09:56:05 - Feat.: - Title: Rishi Sunak odvolal z vlády predsedu Konzervatívnej strany. Mal vážne porušiť ministerský kódex 04 - Modified: 2023-01-27 09:29:06 - Feat.: - Title: Moskva môže o postupe svojich vojakov na Ukrajine šíriť dezinformácie, upozorňuje britský rezort obrany 05 - Modified: 2023-01-27 08:29:28 - Feat.: - Title: Mesačne zarába desaťtisíce, teraz chce pomáhať sociálne slabším. Hviezda OnlyFans poskytne lacné ubytko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. január 2023 01:51