Zničené bojové vozidlo na ceste v Staryi Saltiv, dedine, ktorú ukrajinské sily dobyli počas ruského útoku na Ukrajinu v Charkovskej oblasti. FOTO: Reuters/Ricardo Moraes 
StoryEditor

Rusi prišli o prvý ťažký samohybný mínomet. O stratu sa mali nechtiac pričiniť oni sami

22.05.2022, 17:57
Autor:
ČTKČTK

Ukrajinský gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že na zameranie miesta, kde sa ťažký samohybný mínomet nachádzal, "pomohli" svojimi zábermi ruskí propagandisti.

Ukrajinskej armáde sa v Donbase na východe krajiny prvýkrát podarilo zničiť ruský ťažký samohybný mínomet 2S4 Tulpan (Tulipán pozn. red.), oznámila dnes agentúra Unian s odvolaním sa na velenie ukrajinských síl.

"Je to prvé dokumentárne potvrdené zničenie samohybnej zbrane tejto triedy, a to nielen v tejto vojne, ale vôbec v moderných dejinách. Verte ukrajinským ozbrojeným silám. Sláva Ukrajine," citovala agentúra z komuniké.

Rusi, ktorí svoje sily sústreďujú predovšetkým na dobytie Severodonecka, touto zbraňou kalibru 240 milimetrov podľa ukrajinskej agentúry zničili most medzi Severodoneckom a Lysyčianskom, než sa ukrajinským obrancom podarilo zistiť umiestnenie ťažkého mínometu v blízkosti mesta Rubižne a zničiť.

image

Analytik: Francúzsko s Nemeckom ovláda biznis. Čaká Ukrajinu „nový Mníchov“?

Ukrajinský gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že na zameranie miesta, kde sa ťažký samohybný mínomet nachádzal, "pomohli" svojimi zábermi ruskí propagandisti.

"Vďaka ruským propagandistom za pomoc pri zameraní. Predviedli sa a teraz už nie je ani, čo zbierať do vriec. Tak dopadne každý!" ohlásil Hajdaj v narážke na skutočnosť, že ruská armáda svojich mŕtvych balí do vriec.

"Tulipán" bol za komunizmu zavedený aj do výzbroje československej armády, zrejme len v počte štyroch kusov. Do bojov bol nasadený v Afganistane av Čečensku.

Podľa anglickej verzie internetovej encyklopédie Rusi svoje mínomety - najťažšie zbrane svojho druhu v súčasnom svete - pred niekoľkými rokmi modernizovali a zostáva im deväť kusov po tom, čo Ukrajinci pri Rubižnom jednu zbraň zničili. Ďalších 410 kusov tejto zbrane má ruská armáda uložených v skladoch.

01 - Modified: 2022-06-30 21:05:07 - Feat.: - Title: Ukrajina sa pokúša o dobré vzťahy s investormi. V hre je možnosť reštrukturalizácie dlhu 02 - Modified: 2022-06-30 16:23:18 - Feat.: - Title: Ďalšia pomoc pre Ukrajinu: USA poskytnú Kyjevu zbrane za 800 miliónov dolárov 03 - Modified: 2022-06-30 14:46:58 - Feat.: - Title: Pápež nepriamo obvinil Rusko z agresivity a imperializmu 04 - Modified: 2022-06-30 13:43:39 - Feat.: - Title: Medvedev: Sankcie voči Moskve môžu byť vnímané ako akt agresie či dôvod na vojnu 05 - Modified: 2022-06-30 13:06:48 - Feat.: - Title: Johnson: Odchod Rusov z Hadieho ostrova dokazuje, že si nemôžu podmaniť Ukrajinu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. júl 2022 03:23