Niektoré mediálne správy o opičích kiahniach posilňujú homofóbne alebo rasistické stereotypy a prehlbujú stigma. Uviedla to Organizácia Spojených národov pre boj s AIDS, podľa ktorej skúsenosti z reakcie na epidémiu AIDS ukázali, že obviňovanie určitej skupiny ľudí môže zmariť schopnosť účinne reagovať na ohnisko nákazy.
Prípady vírusu sú hlásené z Európy, USA, Kanady a Austrálie. Choroba sa zvyčajne vyskytuje v krajinách západnej a strednej Afriky.
Prenos blízkym kontaktom
UNAIDS uviedla, že značná časť nedávnych prípadov opičích kiahní bola zistená u homosexuálov, bisexuálov a ďalších mužov, ktorí majú pohlavný styk s mužmi. Podľa agentúry sa ale pravdepodobne nakazili pri tesnom fyzickom kontakte s niekým, kto už bol vírusom infikovaný. Organizácia zdôraznila, že nakaziť sa môže ktokoľvek.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vírus prenáša blízkym kontaktom s tkanivom a telesnými tekutinami nakazeného a tiež kvapôčkami. Prenos môže nastať aj cez kontaminované materiály, napríklad posteľnú bielizeň.
Niektoré mediálne zobrazenie Afričanov a členov LGBT komunity (lesbické ženy, gejovia, bisexuáli a transrodové osoby) tak podľa organizácie "posilňujú homofóbne a rasistické stereotypy a prehlbujú stigma".
WHO oznámila, že k 21. máju dostala hlásenie o 92 chorých v 12 členských štátoch. Preveruje ďalších 28 podozrení na toto ochorenie.
"Stigma a obviňovanie podkopávajú dôveru a schopnosť účinne reagovať počas epidémií, ako je táto," povedal námestník výkonného riaditeľa organizácie Matthew Kavanagh.
"Skúsenosti ukazujú, že stigmatizujúca rétorika môže rýchlo znemožniť reakciu založenú na dôkazoch tým, že podnecuje kolobeh strachu, odvádza ľudí od zdravotníckych služieb, bráni úsiliu o identifikáciu prípadov a podporuje neúčinné, represívne opatrenia," dodal.
Náchylní na vírusy
Šírenie opičích kiahní podľa Kavanagha ukazuje, že ľudia budú aj naďalej čeliť vírusovým hrozbám. Je preto nevyhnutná medzinárodná koordinácia a solidarita, pretože vírusy možno prekonať len na globálnej úrovni, uviedol predstaviteľ UNAIDS.
Opičie kiahne boli prvýkrát zaznamenané v Demokratickej republike Kongo v 70. rokoch minulého storočia. Počet prípadov v západnej Afrike sa v poslednom desaťročí zvyšoval.
Medzi príznaky ochorenia patrí horúčka, bolesti hlavy a kožná vyrážka, ktorá sa zvyčajne objaví najprv na tvári a potom sa šíri po zvyšku tela. Žiadny liek neexistuje, ale príznaky zvyčajne odznejú po dvoch až štyroch týždňoch.
Štúdie z Afriky preukázali mortalitu asi 3,6 percenta, u neočkovaných proti pravým kiahňam až desať percent.