Švédsko a Fínsko sa na budúci mesiac zúčastnia na summite NATO v Madride. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol španielsky premiér Pedro Sánchez vo svojom vystúpení na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.
Obštrukcie pri prijímaní
Fínsko a Švédsko tento mesiac vyhlásili, že ich ruská invázia na Ukrajinu z 24. februára prinútila oficiálne požiadať o členstvo v Severoatlantickej aliancii. Zásadným spôsobom tak zmenili svoju niekoľko desaťročí trvajúcu politiku vojenskej neangažovanosti.
Samit NATO, o ktorom Sánchez hovoril, sa bude konať 28. až 30. júna v Madride.
Pripojenie tejto dvojice severských krajín k Severoatlantickej aliancii, ktoré by inak malo byť z politického aj vojenského hľadiska bezproblémové, ale odmieta Turecko. Ankara svoj postoj zdôvodňuje tým, že krajiny podporujú organizácie, ktoré Turecko považuje za teroristické.
Fínsky minister zahraničia Pekka Haavisto dnes oznámil, že Fínsko a Švédsko vyšlú v stredu do Ankary delegácie, kde sa pokúsia vyriešiť odmietavý postoj tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Tureckí predstavitelia sa v stredu v Ankare stretnú s delegáciami, aby prerokovali žiadosti Štokholmu a Helsínk o členstvo v NATO, potvrdilo turecké ministerstvo zahraničia.
Rokovania prebiehajú
Erdogan si už v sobotu telefonoval s vedúcimi predstaviteľmi oboch severských krajín a rokoval s nimi o svojich obavách. Ankara tvrdí, že Švédsko a Fínsko ukrývajú osoby napojené na militantné PKK a na stúpencov Fethullaha Gülena, ktorého Ankara obviňuje z organizovania pokusu o štátny prevrat z roku 2016. PKK označujú za teroristickú organizáciu Spojené štáty a Európska únia.
Erdogan tiež spomenul tiež zákaz vývozu zbraní, ktoré obe škandinávske krajiny prijali v roku 2019 kvôli ťaženiu tureckej armády na severe Sýrie zaviedli reštrikcie na vývoz vojenského materiálu. Opatrenia vtedy prijali aj ďalšie krajiny NATO, ktoré ich však postupne zrušili.