Rusko zrejme pokračuje v krádežiach ukrajinského obilia, napísal dnes portál CNN s odvolaním sa na satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar Technologies. Fotografie ukazujú dve ruské obchodné lode v prístave Sevastopol na Ruskom anektovanom Krymskom polostrove, do ktorých sa nakladá obilie.
Z "postupnej krádeže" obilia Rusko obvinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hoci nemožno s určitosťou určiť, komu naložené plodiny na lodiach patria, CNN pripomína, že Krymský polostrov produkuje len málo obilia - na rozdiel od poľnohospodársky bohatých ukrajinských oblastí ležiacich severne od Krymu, z ktorých Rusko teraz časť okupuje.
Nové snímky Maxar Technologies z 19. a 21. mája ukazujú plavidlá - Matros Pozynič a Matros Koška - v lodenici zrejme popri silách s obilím, z ktorých do otvoreného nákladného priestoru prúdi náklad. Obe lode už zo Sevastopolu vyplávali. Podľa monitorovacej online služby MarineTraffic sa Matros Pozynič pláva Egejským morom a jeho cieľom má byť libanonský Bejrút. Matros Koška je stále v Čiernom mori.
Stanica CNN už skôr tento mesiac informovala o podobnej misii, keď Matros Pozynič v Čiernom mori naložil obilie a vyplával do Stredozemného mora. Pôvodne loď mierila s nákladom do Egypta, kde ju ale úrady po vyhrážke od ukrajinských úradov odmietli.
Následne jej bol odopretý vstup do Bejrútu a plavbu nakoniec zakončila v najväčšom sýrskom obchodnom prístave Latákíja. Rusko v Sýrii dlhodobo podporuje režim prezidenta Bašára Asada.
Dodávky pšenice z Ruska a Ukrajiny pred vojnou predstavovali takmer 30 percent svetového obchodu. Ukrajina je zároveň štvrtým najväčším vývozcom kukurice a piatym najväčším vývozcom pšenice na svete, uvádza americké ministerstvo zahraničia. Polovicu všetkého obilia od Ukrajiny nakupuje aj Svetový potravinový program, ktorý dodáva potraviny 125 miliónom ľudí.
Rusko v Čiernom mori drží od roku 2014 kľúčový prístav Sevastopol na anektovanom Krymskom polostrove. Od februárovej invázie Rusko zablokovalo dva ďalšie významné ukrajinské prístavy - ostreľovanú čiernomorskú Odesu a dobytý Mariupol pri Azovskom mori.
Ukrajina z týchto prístavov nemôže vyvážať tovar, čo má vplyv nielen na globálnu dostupnosť potravín, ale aj ničivé dôsledky pre ekonomiku napadnutej krajiny.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok uviedol, že zdrojom problémov, ktoré vedú k hrozbe svetového hladomoru, nie je Rusko. Na vine sú podľa neho protiruské sankcie a tí, ktorí ich voči Moskve kvôli jej invázii na Ukrajinu zaviedli.