V okupovanom ukrajinskom meste Mariupolu Rusi predĺžili aktuálny školský rok až do 1. septembra, aby sa školáci mohli pripraviť na ruské školské osnovy. Deti tak nebudú mať prázdniny, upozornil podľa webu Ukrajiny pravda poradca mariupoľského starostu Petro Andrjuščenko. Predseda krymského regionálneho snemu Vladimir Konstantinov zase podľa agentúry TASS navrhol, aby sa na ukrajinskom polostrove Krym, ktoré Rusko predtým pripojilo k svojmu územiu, zrušila výučba angličtiny.
"Okupanti oznámili predĺženie školského roka do 1. septembra. To znamená bez prázdnin. Hlavným cieľom je vymýtenie všetkého ukrajinského a príprava na nový školský rok, ktorý bude podľa ruských osnov, "uviedol Andrjuščenko, ktorý je v kontakte s ľuďmi na mieste, ale sám z prístavného Mariupolu ušiel. Deti v Mariupole sa podľa neho majú celé leto učiť ruštinu a ruskú literatúru, dejiny Ruska a matematiku v ruštine.
V stredu poradca starostu tiež upozornil, že Rusi začali inventúru v mariupoľských knižniciach a odstraňujú z nich učebnice ukrajinskej literatúry a ukrajinských dejín. Tieto knihy pritom označujú za extrémistické. Na sociálnych sieťach dnes Andrjuščenko napísal, že Rusi tiež začali na verejných miestach v meste vysielať propagandistické správy z automobilov a za týmto účelom inštalujú aj televízory na miestach, kde sa vydáva humanitárna pomoc alebo kde sa vo veľkom zhromažďujú ľudia.
Prístavný Mariupol dlho odolával ruským útokom, napokon ale tento mesiac padol do ruských rúk, keď podľahli aj oceliarni Azovstal, posledné miesto ukrajinského odporu.
Zmeny by mohli čakať tiež školákov na Kryme, keďže predseda miestneho snemu Konštantínov vystúpil proti výučbe angličtiny. Krym je pod ruskou kontrolou od roku 2014, hoci Kyjev aj Západ považujú jeho pripojenie k Rusku za porušenie medzinárodného práva.
"Jazyky sú pre mňa veľmi sporná otázka. Prečo sa učiť to, čo netreba, ak človek nikdy nepôjde do Londýna," vyhlásil v stredu pred novinármi Konštantínov. Zamyslel sa tiež nad otázkou, či má zmysel míňať peniaze za učiteľov angličtiny, a navrhol, aby sa deti na Kryme zamerali radšej na rozvoj "svojich" jazykov.
Nespresnil však, aké konkrétne jazyky má na mysli. Na Kryme prevláda ruština, častá je ale aj ukrajinčina a vyskytuje sa tam napríklad aj krymská tatárčina.
"Tupé nasledovanie cudzej civilizácie je nebezpečné. Robíme z (dieťaťa) rukojemníka. Bude hovoriť, že vie po anglicky, a tak že ho zaujíma, aká je tá Anglicko. Angličania s nami bojujú tisíc rokov a my ich ďalej študujeme, míňame peniaze za učiteľov," povedal Konštantín.