StoryEditor

Ukrajina dostala od spojencov bojové lietadlá Su-25, tvrdí ukrajinský denník

26.05.2022, 14:10
Autor:
ČTKČTK

"Bitevníky rozobrali kvôli ľahšej doprave," napísal denník RBK-Ukrajina. Stalo sa tak v logistickom centre v Európe, vytvorenom na zaistenie ľahších dodávok vojenskej pomoci Ukrajine.

Ukrajina dostala od západných spojencov bojové lietadlá Su-25 sovietskej konštrukcie, oznámil dnes na svojom webe denník RBK-Ukrajina. Stroje sú podľa denníka rozobraté, ich počet a konkrétnu krajinu pôvodu denník nespresnil.

"Bitevníky rozobrali kvôli ľahšej doprave," napísal denník. Stalo sa tak v logistickom centre kdesi v Európe, vytvorenom na zaistenie ľahších dodávok vojenskej pomoci Ukrajine.

V stredisku pôsobí 110 vojakov z 30 krajín, dodal denník s odvolaním sa na americkú tlač. V centre vraj pomohli demontovať bitevníky Su-25 a tiež vojenské transportné vrtuľníky Mi-17 a túto techniku už odoslali na Ukrajinu.

RBK-Ukrajina nespresnil, z ktorého spojeneckého štátu pochádzali lietadlá Su-25, ktoré počas terajšej vojny používajú obe bojujúce strany.

Pripomenul staršie informovanie médií, že Poľsko už poslalo na Ukrajinu skoro všetky náhradné diely k stíhačkám MiG-29, ale oficiálne táto informácia potvrdená nebola.

Bojové lietadlá Su-25 a vrtuľníky Mi-8/Mi-17 boli vo výzbroji prakticky všetkých štátov niekdajšieho sovietskeho bloku a jeho spojencov, zdedili ich aj letectvá Česka a Slovenska, ktoré ich medzičasom vyradili.

Podľa verejne dostupných informácií má tieto lietadlá z členských krajín NATO vo svojej výzbroji stále Bulharsko.

21. jún 2022 05:55