Francúzsky prezident Emmanuel Macron. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Macron: Turecko by malo rešpektovať voľbu Švédska a Fínska pripojiť sa k NATO

26.05.2022, 15:23
Autor:
ČTKČTK

"Prezident zdôraznil, že je dôležité rešpektovať voľbu týchto dvoch krajín, ktorá je výsledkom demokratického procesu a reakciou na vývoj ich bezpečnostného prostredia," uviedol Elysejský palác.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby rešpektoval suverénne rozhodnutie Fínska a Švédska pripojiť sa NATO. Podľa agentúry AFP tiež vyjadril nádej, že sa rýchlo nájde riešenie, ktoré zmení odmietavý postoj Turecka k ich žiadosti o členstvo.

"Prezident zdôraznil, že je dôležité rešpektovať suverénnu voľbu týchto dvoch krajín, ktorá je výsledkom demokratického procesu a reakciou na vývoj ich bezpečnostného prostredia," uviedol Elysejský palác.

Fínsko a Švédsko nedávno oficiálne požiadali o členstvo v Severoatlantickej aliancii, k čomu ich prinútila ruská invázia na Ukrajinu. Zásadným spôsobom tak zmenili svoju niekoľko desaťročí trvajúcu politiku vojenskej neangažovanosti.

Pripojenie tejto dvojice severských krajín k Severoatlantickej aliancii, ktoré by inak malo byť z politického i vojenského hľadiska bezproblémové, ale odmieta Turecko. Ankara svoj postoj zdôvodňuje tým, že krajiny podporujú organizácie, ktoré Turecko považuje za teroristické.

21. jún 2022 07:53