Šíreniu opičích kiahní možno v krajinách, ktoré nie sú oblasťami pôvodného výskytu, stále zamedziť, ak zdravotnícke úrady zavedú tie správne opatrenia. Uviedla to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Trasovanie a izolácia
Za vhodné opatrenia WHO v súčasnej situácii považuje trasovanie a izoláciu nakazených. Masové a plošné očkovanie zatiaľ podľa nej nie je potrebné.
"Domnievame sa, že môžeme (šírenie nákazy) ľahko skrotiť, ak teraz zavedieme tie správne opatrenia," uviedla riaditeľka WHO pre globálnu pripravenosť na infekčné choroby Sylvie Briandová.
Podľa odborníčky z WHO Rosamundy Lewisovej medzi opatrenia, ktoré je vhodné zaviesť, patrí trasovanie prípadov nákazy či izolácia nakazených ľudí.
Nie je to covid-19
Podľa predstaviteľov WHO sa štáty nachádzajú v časovom okne, kedy možno šíreniu choroby zabrániť.
Vírus opičích kiahní sa navyše medzi ľuďmi neprenáša ľahko. Preto by verejnosť nemala byť prehnane znepokojená. "Nie je to covid-19," povedala Briandová.
Podľa predstaviteľov WHO teraz nie je potrebné spustiť masovú kampaň očkovania proti opičím kiahniam.
Očkovanie však odporúča ľuďom, ktorí mali blízky kontakt s nakazeným. WHO chce posilniť dostupnosť vakcíny proti tejto chorobe.
Organizácia teraz eviduje zhruba 200 potvrdených prípadov nákazy v 20 krajinách, kde sa predtým choroba nevyskytovala. Je medzi nimi aj Česká republika. "Nevieme ale, či nejde o povestnú špičku ľadovca," uviedla Briandová.
Zdravotnícke služby v jednotlivých krajinách zatiaľ evidujú ochorenia prevažne s miernymi príznakmi. Vyššie riziko vzniku ochorenia s vážnym priebehom hrozí u tehotných žien, detí či ľudí s problémami s imunitou.
EÚ chystá nákupy
Európska únia rozhodla o spoločnom nákupe vakcín a antivirotík na boj proti opičím kiahňam, v rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter to podľa agentúry Reuters uviedol Richard Bergström, generálny riaditeľ Európskej federácie farmaceutického priemyslu a združení (EFPIA).
Švédsky denník napísal, že EÚ kúpi vakcínu Imvanex od spoločnosti Bavarian Nordic a liečivo Tecovirimat od spoločnosti Siga Technologies zo Spojených štátov.
Bergström uviedol, že EÚ zatiaľ nepodpísala zmluvu so žiadnou z týchto firiem. Ubezpečil však, že "to pôjde rýchlo".
"Zmluvu by sme mali mať hotovú približne do týždňa a možno v júni nejaké obmedzené dodávky," citoval denník vyjadrenie Bergströma.
Agentúre Reuters sa bezprostredne nepodarilo získať reakciu EÚ na túto správu. Imvanex je vakcína proti pravým kiahňam, s ktorými sú opičie kiahne úzko spojené.
V USA je schválená na prevenciu kiahní aj opičích kiahní. V Európskej únii je schválená na pravé kiahne, hoci lekári ju môžu neoficiálne predpisovať aj na opičie kiahne.
Podobné pravým kiahňam
Opičie kiahne sú vírusové ochorenie podobné pravým kiahňam, zvyčajne ale majú miernejšie prejavy. Prvýkrát boli zaznamenané v Konžskej demokratickej republike v 70. rokoch minulého storočia a teraz sa vyskytujú v častiach strednej a západnej Afriky. Donedávna sa v iných častiach sveta choroba vyskytovali len zriedka.
Medzi príznaky patrí horúčka a vyrážka. Západoafrický kmeň opičích kiahní, ktorý bol zistený v súčasnej epidémii, má mortalitu v afrických podmienkach zhruba jedno percento. Vírus sa šíri predovšetkým blízkym kontaktom a podľa predchádzajúcich vyhlásení Briandovej bolo mnoho zistených výskytov hlásených u mužov, ktorí mávajú pohlavný styk s mužmi.
Podľa Organizácie Spojených národov pre boj s AIDS (UNAIDS) sa ale pravdepodobne nakazili pri tesnom fyzickom kontakte s niekým, kto už bol vírusom infikovaný. Organizácia zdôraznila, že nakaziť sa môže ktokoľvek.