Vedci tvrdia, že bezprecedentný nárast prípadov opičích kiahní je prepuknutím, ktoré sa očakávalo po ukončení celosvetového očkovania proti kiahňam pred viac ako 40 rokmi.
Úroveň imunity je takmer nulová
Rutinné očkovanie proti kiahňam skončilo vo väčšine krajín pred rokom 1980, keď Svetové zdravotnícke zhromaždenie vyhlásilo chorobu za vykorenenú.
Keďže vakcína chráni aj proti opičím kiahňam, kampaň udržala aj túto chorobu pod kontrolou, najmä v regiónoch strednej a západnej Afriky, kde je vírus endemický.
Počas desaťročí od ukončenia očkovania proti pravým kiahňam podiel ľudí chránených proti opičím kiahňam výrazne klesol, čo umožnilo ľahšie šírenie vírusu zo zvierat na ľudí a z človeka na človeka, čím sa zvýšilo riziko veľkého prepuknutia.
„Toto prepuknutie sa skutočne čakalo,“ povedal pre Guardian Romulus Breban, výskumník z Pasteurovho inštitútu v Paríži. Matematické modelovanie Brebana a jeho tímu v roku 2020 zistilo, že napríklad v Demokratickej republike Kongo klesla imunita voči opičím kiahňam z 85 percent na začiatku 80. rokov na 60 percent v roku 2012.
S klesajúcou imunitou predstavovali opičie kiahne stále rastúce ohrozenie zdravia, napísal vtedy. V roku 2020 mala KDR viac ako 4 000 podozrivých prípadov a najmenej 171 úmrtí.
„Naša úroveň imunity je takmer nulová. Ľudia vo veku ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.