Logo americkej spoločnosti Boeing. FOTO: Reuters
StoryEditor

Čína v tichosti dodržiava sankcie, pre boeingy ruských aeroliniek uzavrela letiská

27.05.2022, 17:08
Autor:
ČTKČTK

Podľa dokumentu, ktorý tento týždeň obdržali ruskí dopravcovia, čínske úrady požadujú, aby lietadlá z Ruska nemali dvojakú registráciu.

Čínske úrady sa rozhodli uzavrieť letiská pre desiatky lietadiel ruských leteckých spoločností. Ako dnes informoval spravodajský portál The Moscow Times, zákaz sa vzťahuje na lietadlá amerického výrobcu Boeing, ktoré nebudú môcť pristávať na čínskych letiskách.

Čína tak naďalej v tichosti dodržiava západné sankcie uvalené na Rusko po jeho invázii na Ukrajinu, dodáva denník. Po prudkom obmedzení dodávok elektroniky a vybavenia, odmietnutí dodávok leteckých dielov a úplnom zastavení investícií do akýchkoľvek ropných a plynárenských projektov, je uzatvorenie letísk pre boeingy ruských leteckých spoločností ďalším krokom, ktorý Peking zaviedol.

Podľa dokumentu, ktorý tento týždeň obdržali ruskí dopravcovia, čínske úrady požadujú, aby lietadlá z Ruska nemali dvojakú registráciu. Lietadlá sú teraz preregistrované v Rusku, ale ich pôvodná registrácia zostáva na Bermudách. Vymazať ich z bermudského registra nemožno - k tomu sú oprávnení iba prenajímatelia, ktorí sa väčšinou k sankciám proti Rusku pripojili.

Boeingy ruských spoločností môžu odteraz lietať cez čínske územie iba tranzitne. Nové pravidlá sa už dotkli spoločnosti Aviastar-TU, hlavného partnera internetového obchodu AliExpress.

Spoločnosť, ktorá týždenne prepravovala do Ruska 700 ton čínskeho spotrebného tovaru, dostala oznámenie, že päť jej lietadiel Boeing nespĺňa požiadavky Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo ICAO, oznámil agentúre Interfax zdroj z trhu logistických služieb.

"Ak lety do Číny nebudú zastavené, bude letecká spoločnosť potrestaná príslušnými sankciami," dodal.

Rusko celkom zabavilo zahraničným prenajímateľom viac ako 500 lietadiel v hodnote desiatich miliárd dolárov (približne 9,35 miliardy eur). Toto opatrenie bolo jednou z častí odvetných sankcií, keď spoločnosti Boeing a Airbus odmietli dodávať Rusku náhradné diely a vykonávať údržbu lietadiel svojej výroby.

01 - Modified: 2023-01-30 13:46:09 - Feat.: - Title: Ukrajinský prezident spolu s dánskou premiérkou navštívil zranených vojakov 02 - Modified: 2023-01-30 13:32:06 - Feat.: - Title: Medzi Ruskom a NATO nie sú žiadne kontakty, potvrdil Peskov. "Ďalšie dodávky zbraní povedú len k eskalácii" 03 - Modified: 2023-01-30 12:54:55 - Feat.: - Title: Ukrajinské úrady hlásia ďalších štyroch mŕtvych po ruskom ostreľovaní, zranená je 82-ročná žena 04 - Modified: 2023-01-30 12:50:20 - Feat.: - Title: Neutrálne Srbsko by mohlo byť mediátorom medzi Ukrajinou a Ruskom, povedal Zeman 05 - Modified: 2023-01-30 11:45:29 - Feat.: - Title: Čína viní Spojené štáty z rozpútania krízy na Ukrajine, odsúdila dodávky západných zbraní
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. január 2023 14:48