Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Ukrajina získava nad Ruskom prevahu v útočnej sile. Očakávame ďalšie dodávky zbraní, tvrdí Zelenskyj

29.05.2022, 07:17
Autor:
ČTKČTK

Spojené štáty na budúci týždeň oficiálne informujú o dodávkach salvových raketometov M142 HIMARS a M270 MLRS s dostrelom do 300 kilometrov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v budúcom týždni očakáva "dobré správy" ohľadom dodávok zbraní, ktorými západné krajiny podporujú Ukrajinu vzdorujúcu ruskej agresii. Podľa Zelenského je situácia na fronte neopísateľne ťažká pri Lysyčansku a Severodonecku.

"Nad okupantmi získame prevahu v technologickej a útočnej sile. Veľa záleží na našich partneroch. Sú pripravení poskytnúť Ukrajine všetko potrebné na obranu slobody. Už v budúcom týždni v tomto ohľade očakávam dobré správy," povedal Zelenskyj v pravidelnom príhovore k národu zverejnenom v sobotu večer.

Podľa amerických médií Spojené štáty na budúci týždeň oficiálne informujú o dodávkach salvových raketometov M142 HIMARS a M270 MLRS s dostrelom do 300 kilometrov.

image

Mychajlo Podoľak: Ruskú inváziu je možné zastaviť jedine silou

Serhij Hajdaj, šéf vojenskej správy Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, v sobotu na telegrame informoval, že ukrajinské jednotky majú stále kontrolu nad mestom Severodoneck, kde sa ich snaží obkľúčiť ruská armáda.

Rusi ovládli hotel Mir na okraji mesta a v jeho okolí, podľa Hajdája ale sa im nedarí postúpiť ďalej a utrpeli značné straty. Ruskojazyčná verzia BBC uvádza, že tieto informácie nemožno nezávisle overiť.

Podľa Zelenského Rusi podnikli "barbarské údery" v Sumskej oblasti, na čo použili mínomety a rakety. Uviedol, že v sobotu zaútočili tiež na prístavné mesto Mykolajiv, kde zasiahli sídlisko.

Jeden človek zomrel, šesť ďalších utrpelo zranenia. "Takýto cieľ si Ruská federácia vybrala. Takéto udalosti budú svetu stále a stále pripomínať, že Rusko je konečne potrebné označiť za teroristický štát, "povedal tiež Zelenskyj.

24. jún 2022 00:14