Vysoká komisárka OSN Michelle Bacheletová. FOTO: Reuters
StoryEditor

USA sú znepokojené návštevou komisárky OSN v Číne. Hovoria o manipuláciách

29.05.2022, 08:01
Autor:
TASRTASR

Washington pred návštevou vysokej komisárky OSN Michelle Bacheleto v Číne varoval, že úrady jej neposkytnú potrebný prístup na úplné posúdenie situácie v oblasti ľudských práv.

Spojené štáty vyjadrili v sobotu znepokojenie nad čínskym "úsilím obmedziť a zmanipulovať" návštevu vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Spojené štáty sú naďalej znepokojené návštevou vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej a jej tímu v Čínskej ľudovej republike a jej snahami obmedziť a zmanipulovať jej návštevu," uviedol Blinken vo vyhlásení a dodal, že podmienky neumožnili úplné a nezávislé zhodnotenie stavu ľudských práv v Číne, vrátane oblasti Sin-ťiang.

Vyjadrili znepokojenie

"Sme znepokojení, že podmienky, ktoré počas návštevy zaviedli pekinské úrady, neumožnili úplné a nezávislé posúdenie situácie v oblasti ľudských práv v Číne, vrátane oblasti Sin-ťiang, kde prebieha genocída a zločiny proti ľudskosti," uviedol Blinken.

 

Blinken tento postoj zopakoval a povedal, že ho "znepokojujú správy, že obyvateľov oblasti Sin-ťiang varovali, aby sa nesťažovali a otvorene nehovorili o podmienkach v regióne, (a) že sa nespomenuli žiadne informácie o mieste pobytu stoviek nezvestných Ujgurov a v akých podmienkach žije viac ako milión zadržaných osôb".

Viacero problémov

Michelle Bacheletová zdôraznila v sobotu, že zámerom jej návštevy Číny nebolo vyšetrovať obvinenia z porušovania ľudských práv. Zároveň uviedla, že jej stretnutia v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang neboli kontrolované predstaviteľmi čínskych úradov.

Ľudskoprávni aktivisti a výskumníci tvrdia, že okrem masovej internácie Ujgurov a príslušníkov ďalších menšín moslimského vierovyznania zaviedli čínske orgány v Sin-ťiangu aj kampaň nútených prác, nútenej sterilizácie a ničia i ujgurské kultúrne dedičstvo.

Spojené štáty označili toto konanie čínskeho vedenia za "genocídu" a podobný názor zastávajú aj mnohé ďalšie krajiny sveta. Čína tieto obvinenia dôrazne odmieta a označuje ich za "lož storočia", dodala AFP.

01 - Modified: 2022-10-05 05:08:37 - Feat.: - Title: USA zvyšujú riziko priameho konfliktu Moskvy so Západom, varuje ruský veľvyslanec 02 - Modified: 2022-10-05 04:53:39 - Feat.: - Title: Putin sa iba vyhráža. Nič nenasvedčuje tomu, že sa chystá použiť jadrové zbrane, znie z USA 03 - Modified: 2022-10-04 21:34:30 - Feat.: - Title: Akcie v USA prudko spevnili vďaka nádeji, že Fed zmierni zvyšovanie úrokových sadzieb 04 - Modified: 2022-10-04 20:13:13 - Feat.: - Title: Anexia ukrajinských území Ruskom len prehĺbi porušovanie ľudských práv, tvrdí OSN 05 - Modified: 2022-10-04 19:45:10 - Feat.: - Title: HN24: Súd v Rusku poslal Američana na 4,5 roka do väzenia za napadnutie policajtami
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. október 2022 16:04