Polícia v tureckom meste Istanbul zadržala v utorok v okolí hlavného námestia Taksim 170 osôb spomedzi protestujúcich, ktorí sa zhromaždili, aby si pripomenuli začiatok protivládnych demonštrácií spred deviatich rokov. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.
Okolo 1 000 účastníkov protestu nieslo fotografie ľudí, ktorí boli odsúdení na väzobné tresty za organizovanie protestov proti vláde v roku 2013, ako aj tých, čo zahynuli počas vtedajších policajných zásahov.
Poriadková polícia so štítmi dav ľudí zablokovala a na ich rozohnanie použila aj slzotvorný plyn. "Erdogan odíde. Nie je iná možnosť," skandovali demonštranti.
Protivládne protesty v Turecku v roku 2013 sa začali ako vlna odporu voči spornému stavebnému projektu, ktorému mal padnúť za obeť populárny park Gezi pri istanbulskom námestí Taksim.
Prerástli však do jednej z prvých veľkých demonštrácií proti vláde vtedajšieho premiéra a súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Turecký súd v apríli uznal za vinných z organizovania a financovania protestov osem osôb vrátane ľudskoprávneho aktivistu, podnikateľa a filantropa Osmana Kavalu.
Súd udelil Kavalovi doživotný trest odňatia slobody, zvyšné osoby dostali 18-ročný trest väzenia. Všetci z nich obvinenia odmietli s tým, že protesty v celej krajine vypukli spontánne a účasť na nich bola chránená ústavnými právami.
Západné krajiny a ľudskoprávne organizácie považujú proces s Kavalom za zmanipulovaný a politicky motivovaný, ktorého cieľom je umlčať kritikov Erdoganovho režimu.