Superjachta patriaca ruskému oligarchovi Sulejmanovi Kerimovovi, ktorá kotví v prístave Queens Wharf v meste Lautoka na Fidži. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Luxusné superjachty miznú, ruskí oligarchovia sa snažia zachrániť svoje lode

01.06.2022, 18:26

Ruskí boháči, ktorí sa nechcú vzdať svojho superluxusného majetku, začali vypínať svoje jachty z radarov. Nachádza sa medzi nimi aj oligarcha známy aj na Slovensku Oleg Deripaska.

Ruskí oligarchovia, ktorí sa pýšia vlastníctvom miliónových superjácht, sa pokúšajú riešiť aktuálne komplikácie po svojom. V snahe vyhnúť sa tomu, aby im lode na základe protiruských sankcií zabavili úrady, prestali hlásiť svoju polohu cez automatický globálny lokátor.

Od začiatku invázie na Ukrajinu tak z radarov zmizla napríklad superjachta, ktorá je spájaná so 62-ročným ruským miliardárom Andrejom Guryevom. Ide pritom len o jeden z minimálne šiestich podobných prípadov.

Jachtu v hodnote stoviek miliónov zrejme vlastní aj samotný prezident Ruskej federácie Vladimir Putin. Loď Scheherazade (Šeherezáda), ktorá kotví v Taliansku, je dlhá 140 metrov a do jej výbavy patrí napríklad heliport, bazén či súkromné kino.

Talianske orgány činné v trestnom konaní pritom už v marci oznámili, že v súvislosti s agresiou Moskvy vyšetrujú vlastnícke pozadie plavidla, ktoré postavila nemecká lodiarenská spoločnosť Lürssen v roku 2020.

Jachtu napokon zabavili začiatkom mája v prístave Marina di Carrara s tým, že vlastnícka sieť plavidla mala byť napojená na vysokopostavených predstaviteľov ruského režimu...

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-12-28 11:58:01 - Feat.: - Title: Situácia na Ukrajine zostáva napätá. Zásadný zlom sa však neočakáva, zhodujú sa analytici 02 - Modified: 2025-12-28 09:19:00 - Feat.: - Title: Rusko v noci pokračovalo v útokoch na Ukrajinu, úrady v Charkove hlásia zranených 03 - Modified: 2025-12-28 09:05:20 - Feat.: - Title: Prieskum: Koniec bojov na Ukrajine by pomohol slovenskej ekonomike, myslí si viac než polovica opýtaných 04 - Modified: 2025-12-28 08:53:03 - Feat.: - Title: Lavrov varuje Západ: Európske vojská na Ukrajine by boli legitímnym cieľom pre ruskú armádu 05 - Modified: 2025-12-28 07:37:19 - Feat.: - Title: Ukrajinská armáda poprela tvrdenia Ruska o obsadení Myrnohradu a Huľajpole
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. december 2025 05:24