Bieloruské úrady počas mája zadržali minimálne 263 ľudí, ktorí nesúhlasia s autoritárskym režimom Alexandra Lukašenka.
Ide však len o známe prípady, zatknutých a uväznených môže byť viac, uviedol dnes na svojom webe opozičný denník Naša Niva s odvolaním sa na údaje ochrancov ľudských práv z organizácie Vjasna.
Najčastejšie možno podľa právnika Vjasnu Pavla Sapelku za mrežami skončiť pre urážku či ohováranie úradnej osoby, teda ak dotyčný vyslovil negatívny názor na políciu či úrady.
"Poškodenými bývajú hlavne policajti, ale veľmi populárnym poškodeným je tiež Alexandr Lukašenko," poznamenal.
Celoštátne protesty proti Lukašenkovi
Väčšina prípadov pochádza ešte z roku 2020, keď Bielorusi masovo vyšli do ulíc protestovať proti tomu, že úrady opäť vyhlásili Lukašenka za víťaza prezidentských volieb.
Pod paragrafy o urážke na cti spadajú tiež nápisy na múroch domov či "prejavy neúcty" k štátnym symbolom.
Druhým najčastejším dôvodom na zadržanie bývajú podľa aktivistov prípady späté priamo s predvlaňajšími protestmi.
Predtým zadržaných "poznali aj po mene"
Každopádne od roku 2020 zostáva miera nových zadržaní "stabilne vysoká", tvrdí Vjasna, ktorej aktivisti každý mesiac evidujú stovky prípadov.
"Tento rok v máji sme sa dopočítali 263 zadržaných, čo je ukážkovo vsoké číslo. Nemožno to porovnávať so situáciou z rokov 2018 či 2019, keď sme si prakticky dokázali zapamätať tvár každého zatknutého," povedal právnik Sapelka.
V prezidentských voľbách v auguste 2020 podľa oficiálnych výsledkov opäť zvíťazil Lukašenko. Bieloruská opozícia, Európska únia a niektoré ďalšie krajiny sa však na základe viacerých evidovaných svedectiev a dôkazov o domnievajú, že výsledky boli sfalšované a že v skutočnosti vyhrala opozičná kandidátka Sviatlana Cichanovská, ktorá neskôr utiekla do Litvy.
V Bielorusku po voľbách vypukli rozsiahle protesty, ktoré polícia brutálne potlačila a desaťtisíce ľudí zatkla.