Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počúva vojakov počas návštevy neďaleko frontovej línie v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny 5. júna 2022. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Ukrajina zriaďuje štáb, ktorý ju má pripraviť na mimoriadne ťažkú vykurovaciu sezónu

08.06.2022, 12:53
Autor:
ČTKČTK

Ukrajinský prezident oznámil, že Ukrajina nebude po túto dobu predávať do zahraničia plyn a uhlie, pretože všetka ťažba pôjde na uspokojenie vlastných potrieb.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že budúca zima bude pre ruskú agresiu vôbec najťažšia za všetky roky od dosiahnutia nezávislosti krajiny po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Zaistenie cien energií 

Súčasne nariadil vláde a miestnym úradom, aby sa postarali o to, že dodávky plynu, elektriny, tepla a teplej vody pre obyvateľstvo v zime nezdražejú, napísal dnes na svojom webe denník Ukrajinska pravda.

Zelenskyj podľa denníka oznámil, že Ukrajina nebude po túto dobu predávať do zahraničia plyn a uhlie, pretože všetka ťažba pôjde na uspokojenie vlastných potrieb. Súčasne majú úrady urobiť všetko, aby zvýšili vývoz elektriny.

image

Ukrajina pripúšťa ústup zo Severodonecka. Armáda chce lepšie opevnené pozície

Ukrajina už 105. deň čelí invázii Ruska, ktoré vpádom na Ukrajinu 24. februára rozpútalo najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny.

"Chcem osobitne zdôrazniť, že som zadal vláde veľmi konkrétnu úlohu: Urobiť všetko, aby sa tarify na plyn a elektrinu v budúcej vykurovacej sezóne nezmenili. Ľuďom je už tak či tak ťažko, lebo je vojna. Postaráme sa o to," povedal prezident podľa denníka.

Dodal, že cenníky za teplo a teplú vodu majú na starosti miestne úrady, ktoré majú na miestnej úrovni zabezpečiť, aby sa tieto ceny v zime na prelome rokov 2022 a 2023 nezmenili.

Štáb pripravujúci štát na zimu

Vláda podľa prezidenta vytvorí štáb, ktorý sa bude zaoberať prípravami na zimu. "Toto rozhodnutie sme prijali na základe porady zástupcov vlády a najväčších štátnych energetických podnikov a regulátorov," poznamenal.

image

Somálsko je na pokraji hladomoru, a to aj pre vojnu na Ukrajine, varuje OSN

"Nech si okupanti plánujú čokoľvek, musíme sa pripraviť na budúcu zimu v našom štáte, na svojom území, pre všetkých našich občanov. V súčasných podmienkach, vytvorených agresiou Ruska, pre vojnu, budeme mať naozaj najťažšiu zimu za všetky roky nezávislosti. Ale musíme ju zvládnuť tak, aby naši ľudia cítili, že štát normálne pracuje. Tak sa aj stane!" zdôraznil.

01 - Modified: 2023-02-05 20:42:28 - Feat.: - Title: Reznikov skončil na čele rezortu obrany. Kyjev už má zaňho náhradu 02 - Modified: 2023-02-05 16:22:19 - Feat.: - Title: Moskva už do vojny verbuje aj odsúdené ženy. Na výcvik ich poslali desiatky 03 - Modified: 2023-02-05 12:42:22 - Feat.: - Title: Rusi sa stále snažia získať Bachmut. V meste prebiehajú ťažké boje, vyhlásil šéf wagnerovcov 04 - Modified: 2023-02-05 12:00:03 - Feat.: - Title: Reznikov zrejme čoskoro vo funkcii skončí, píšu ukrajinské médiá. Kyjev si už zaňho našiel náhradu 05 - Modified: 2023-02-05 09:46:25 - Feat.: - Title: Zelenského nezabijem, zveril sa Putin na začiatku vojny Bennettovi
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. február 2023 01:39