Aiden Aslin, jeden z trojice cudzincov, ktorí boli odsúdení v Donecku. FOTO: Reuters
StoryEditor

Rodiny cudzincov odsúdených v Donecku veria v zrušenie rozsudku. Trojici hrozí trest smrti

10.06.2022, 08:51
Autor:
TASRTASR

Dvaja Briti a jeden Maročan boli v Doneckej ľudovej republike odsúdení okrem iného aj za žoldnierske aktivity a údajný terorizmus.

Rodinní príslušníci dvoch Britov, ktorých vo štvrtok súd v neuznanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) odsúdil na trest smrti za účasť v bojoch na Ukrajine, sú týmto rozsudkom zdrvení a vyjadrili nádej, že bude zrušený.

Britskú i ukrajinskú vládu súčasne vyzvali, aby "urobili všetko, čo je v ich silách", pre ich bezpečný a rýchly návrat do vlasti. Uviedli to v rozhovore pre britský denník The Guardian.

Trojica odsúdených

Spolu s Britmi, 28-ročným Aidenom Aslinom a 48-ročným Seanom Pinnerom, bol na smrť odsúdený aj Maročan Bráhím Saadún. Medzinárodne neuznaný súd DĽR ich uznal za vinných z podniknutia krokov smerujúcich k násilnému zvrhnutiu moci.

Túto trojicu mužov odsúdili aj za žoldnierske aktivity a údajný terorizmus. Rozsudok má byť vykonaný zastrelením. V prípade vykonania rozsudku ich pravdepodobne čaká popravná čata.

image

Tresty smrti voči Britom a Maročanovi nie sú legitímne, tvrdí Kyjev

Odsúdení sa chcú proti rozsudku odvolať. Aslinova rodina po zverejnení rozsudku vydala vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že Aslin a Pinner neboli žoldniermi. Píše sa v ňom tiež, že proruské úrady by s nimi – ako príslušníkmi ukrajinských ozbrojených síl – mali zaobchádzať s rešpektom, rovnako ako s ostatnými vojnovými zajatcami.

The Guardian citoval z rozhovoru, ktorý Pinner a Aslin ešte v januári poskytli spravodajcovi britskej spravodajskej televízie Sky News. V zákopoch na fronte pri juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol vtedy Pinner vysvetľoval, že sa oženil s Ukrajinkou, pričom dodal: "Trvalo mi dlho, kým som sa tu integroval, takže chlapci vedia, že nie som vojnový turista ani závislý od vojny".

Regulárna vojenská jednotka

"Som v regulárnej jednotke, som na strane (ukrajinskej) vlády a som zmluvný vojak, snažím sa držať bokom od dobrovoľníckej jednotky a domobrany..." vysvetlil Pinner.

Marocké médiá informovali, že odsúdený Saadún a jeho britskí druhovia majú mesiac na to, aby sa proti rozsudku odvolali. V prípade, že s odvolaním uspejú, môže im byť trest znížený na 25 rokov alebo doživotie.

image

Zajatých Britov poslali na Donbase na smrť. Vykonštruovaný proces, zúri Londýn

Aj Saadúnov otec sa pre marocké médiá vyjadril, že rozsudok "nie je konečný". V čase, keď vypukla vojna na Ukrajine, Saadún študoval na Fakulte aerodynamických a vesmírnych technológií na Kyjevskom polytechnickom inštitúte (KPI), dodal spravodajský web Moroccoworldnews.com.

V DĽR čakú súd aj ďalšieho britského bojovníka zajatého proruskými silami, 35-ročného Andrewa Hilla.

01 - Modified: 2023-01-11 10:36:45 - Feat.: - Title: Taktické úspechy sú veľmi dôležité. S vyhlásením víťazstva v Soledare sa však neponáhľajme, znie z Kremľa 02 - Modified: 2023-01-09 18:42:13 - Feat.: - Title: Rusi začali mohutný útok na kľúčové mesto pri Bachmute. Soledar je dejiskom zúrivých bojov 03 - Modified: 2023-01-09 09:29:53 - Feat.: - Title: HN24 Proruskí separatisti na východe Ukrajiny uviedli, že ruská armáda obsadila obec Bachmutske 04 - Modified: 2023-01-02 09:18:42 - Feat.: - Title: Raketomety HIMARS rozmetali školu pri Donecku. Zabili sme 400 ruských vojakov, tvrdí ukrajinská armáda 05 - Modified: 2023-01-01 08:26:32 - Feat.: - Title: Ukrajinci ostreľovali Doneck, paľba zranila troch civilistov, tvrdí starosta
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. február 2023 15:03