Vyústenie ropovodu Družba. FOTO/TASR - Jaroslav Novák
StoryEditor

V Rusku sa niekto pokúsil vyhodiť do povetria časť ropovodu Družba. Poškodený nebol, ropa neunikla

12.06.2022, 16:26

Útok sa odohral ráno 11. júna pri dedine Gulevka, ležiacej asi 40 kilometrov od hraníc s Ukrajinou.

V Brjanskej oblasti na západe Ruska sa ktosi pokúsil vyhodiť do povetria časť ropovodu Družba, ktorý prepravuje ruskú ropu do Európy. O sobotňajšom útoku informoval server Meduza s odvolaním sa na informačný kanál Baza v aplikácii Telegram. Ropovod však poškodený nebol, ropa neunikla. Podľa spoločnosti Transnefť ropovod funguje normálne.

Útok sa odohral ráno 11. júna pri dedine Gulevka, ležiacej asi 40 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. Zahrmeli tri výbuchy. Poškodili objekty spojené s ropovodom: trafostanicu, kábel a jedno potrubie. Poškodený ale nebol sám ropovod, ropa z neho neunikla, uviedol server, ktorý operuje z lotyšskej Rigy vzhľadom na zásahy ruských úradov proti nezávislým médiám.

Ruské štátne médiá citovali vyhlásenie spoločnosti Transnefť, podľa ktorej firma nezaznamenala výpadky vo fungovaní ropovodu a preprava ropy do Európy oboma vetvami Družby funguje podľa harmonogramu.

image

Musíme sa zomknúť. Putin v prejave ku Dňu Ruska zdôraznil potrebu svornosti

"Ropovod Družba funguje v normálnom režime. Preprava ropy pokračuje v súlade s harmonogramom ako cez Bielorusko do Poľska, tak do strednej Európy cez Ukrajinu. K výpadkom v dodávkach nedošlo," povedal agentúre TASS hovorca podniku Igor Ďomin.

TASS dodal, že Družba zaisťuje dodávky ropy pre bieloruské rafinérie a prepravu ropy do Európy. Vedie zo Samarskej oblasti a za Brjanskom sa delí na dve vetvy, severné a južné, ktoré vedú cez Bielorusko, Poľsko a Nemecko a cez Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko a Česko. Transnefť uvádza, že vývoz ropy Družbou vlani dosiahol 35,9 milióna ton a vo februári spoločnosť ohlásila plány zvýšiť prepravu Družbou na 45,5 milióna ton.

Európska únia na začiatku júna definitívne schválila šiesty balík sankcií proti Rusku za inváziu na Ukrajinu, ktorého súčasťou je zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy od prelomu roka. Z embarga bude dočasne vyradená preprava ropy ropovodom Družba zásobujúcim Česko, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdiel od ostatných krajín môcť až do decembra budúceho roka dovážať produkty z ruskej ropy z rafinérií v iných krajinách EÚ. Objem takto dovezených palív by podľa textu výnimky nemal prekročiť hodnoty z posledných piatich rokov.

01 - Modified: 2023-05-28 09:29:13 - Feat.: - Title: Nastal čas. Zalužnyj dramatickým videom oznamuje začiatok ofenzívy 02 - Modified: 2023-05-28 07:31:47 - Feat.: - Title: Ruský veľvyslanec v Londýne varoval pred eskaláciou vojny pre dodávky zbraní 03 - Modified: 2023-05-28 07:14:17 - Feat.: - Title: Ukrajina uvalila sankcie na 220 zbrojárskych spoločností napojených na Rusko 04 - Modified: 2023-05-28 06:35:27 - Feat.: - Title: Ruský prezident Putin nariadil pohraničnej stráži posilniť stráženie hraníc 05 - Modified: 2023-05-28 07:04:13 - Feat.: - Title: Kyjev čelil zatiaľ najväčšiemu dronovému útoku, zomrel najmenej jeden človek
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. máj 2023 11:49