Policajt a členovia tímu v špeciálnom ochrannom odeve počas exhumácie tiel z masového hrobu v ukrajinskom meste Buča v Kyjevskej oblasti v pondelok 13. júna 2022. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

V hrobe pri Buči našli sedem tiel, niektoré mali zviazané nohy a ruky

13.06.2022, 19:16
Autor:
TASRTASR

Tento hrob bol objavený v oblasti neďaleko obce Myrocke, ktorá leží asi desať kilometrov severozápadne od mesta Buča.

Ukrajinská polícia informovala v pondelok o náleze ďalšieho masového hrobu neďaleko ukrajinského mesta Buča v Kyjevskej oblasti. V hrobe ležalo sedem tiel.

Na sociálnej sieti Facebook o tom informoval regionálny policajný veliteľ Andrij Nebytov, ktorý dodal, že viaceré z tiel mali zviazané ruky a nohy. "Sedem civilistov Rusi mučili a potom zbabelým spôsobom popravili guľkou do hlavy," uviedol Nebytov s tým, že "niekoľko obetí malo zviazané ruky a kolená".

Spresnil, že tento hrob bol objavený v oblasti neďaleko obce Myrocke, ktorá leží asi desať kilometrov severozápadne od mesta Buča. Podľa jeho slov pracuje polícia na identifikácii obetí.

image

Poľský prezident žiada Scholza a Macrona, aby navštívili Buču a Irpiň

Buča sa dostala do povedomia svetovej verejnosti a médií začiatkom apríla, keď sa odtiaľ po asi mesiaci okupácie stiahli ruské jednotky. Po ich odsune objavili ukrajinské armádne a bezpečnostné zložky na uliciach, v domoch či provizórne pochované desiatky tiel v civilnom oblečení, niektoré so zviazanými rukami.

Odvtedy v oblasti Buče a jej okolí objavujú stále viac tiel, ktoré sa podľa agentúry AFP stali synonymom obvinení z vojnových zločinov pripisovaných ruským vojakom.

Moskva takéto tvrdenia opakovane odmieta a trvá na tom, že išlo o "falzifikáty", ktoré zinscenoval Kyjev s podporou Západu.

Agentúra AFP pripomenula, že koncom apríla boli v hrobe v obci Myrocke nájdené telá ďalších troch zastrelených mužov so zviazanými rukami. Polícia uviedla, že na telá bolo vidno známky mučenia.

image

Som pripravený na smrť, tvrdí slovenský dobrovoľník. Na fronte sa bál, ale domov sa vrátiť nemôže

Ukrajinský policajný prezident Ihor Klymenko na Facebooku informoval, že k dnešnému dňu sa na Ukrajine vyšetruje viac ako 12-tisíc prípadov smrti civilistov. Dodal, že asi 1200 tiel ešte nebolo identifikovaných.

Upozornil súčasne, že ide o predbežný počet obetí civilistov od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. "Sú len tí mŕtvi ukrajinskí civilisti, ku ktorým má Ukrajina prístup a ktorých sa jej podarilo nájsť," píše sa v statuse na Facebooku.

Podľa Klymenka asi 25 percent všetkých obetí nájdených na Ukrajine sú ženy a deti.

01 - Modified: 2024-02-26 15:35:11 - Feat.: - Title: Blíži sa rozpad V4? Po návrate z Prahy poviem, či má ešte zmysel, povedal Tusk. Ficove slová ho šokovali 02 - Modified: 2024-02-26 14:26:06 - Feat.: - Title: Fiala: Moje názory na Ukrajinu sú opačné ako Ficove, chcem mu to povedať do očí 03 - Modified: 2024-02-26 13:31:04 - Feat.: - Title: Česká ministerka Černochová reaguje na Fica: O plánoch vyslať na Ukrajinu vojakov som nepočula 04 - Modified: 2024-02-26 13:13:34 - Feat.: - Title: Danko: Pri posielaní vojakov na Ukrajinu by hrozilo bezpečnostné riziko 05 - Modified: 2024-02-26 14:38:32 - Feat.: - Title: Scenáre vojny na Ukrajine: Masívne dodávky zbraní pre Kyjev, ale i zmena postoja Západu po kľúčových voľbách
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. február 2024 17:58