Mesto Bakhmut na Ukrajine, ktoré je zničené po ruských útokoch. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Starosta okupovaného Svjatohirsku sa pridal na stranu proruských separatistov

13.06.2022, 20:01
Autor:
ČTKČTK

Svjatohirsk patrí k najdôležitejším pravoslávnym miestam na Ukrajine.

Starosta okupovaného východoukrajinského mesta Svjatohirsk Volodymyr Bandura prebehol na stranu proruských separatistov. Informoval o tom dnes vodca separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DNR) Denis Pušilin. Ukrajinská armáda stratila kontrolu nad mestečkom na brehu rieky Severný Donec ako aj priľahlým pravoslávnym kláštorom minulý týždeň. Kyjev vyšetruje starostu kvôli vlastizrade.

Rovnako ako mnoho obyvateľov mesta čakal Bandura na „oslobodenie“, napísal dnes líder doneckých separatistov Pušilin. K príspevku na komunikačnej platforme Telegram pripojil fotografiu z rokovania so starostom.

Ešte v máji pritom Bandura označoval Rusov za okupantov, pripomína agentúra Unian. Podľa šéfa doneckých separatistov bol však v skutočnosti po celý čas dvojitým agentom, ktorý bol s predstaviteľmi DNR v dlhodobom kontakte. Starostenský post si preto bude môcť ponechať, jeho úlohou bude podľa Pušilina teraz znova vybudovať v bojoch poničenú infraštruktúru.

Svjatohirsk patrí k najdôležitejším pravoslávnym miestam na Ukrajine. Nachádza sa tu jeden z najvýznamnejších ukrajinských kláštorov, takzvaná Svätohorská lávra. Moskovský patriarcha Kirill, ktorý podporuje ruskú agresiu voči Ukrajine, má už dlho povesť človeka, ktorý chce udržať starobylé náboženské miesta na Ukrajine pod vplyvom ruskej pravoslávnej cirkvi, uviedla agentúra DPA.

Začiatkom júna vo Svjatohirsku vyhorel drevený kostol Všetkých svätých. Ukrajinská aj ruská strana sa vzájomne vinia z jeho zapálenia. "Kláštor sa zachoval, potrebuje opraviť, urobíme ho zase ako nový," uviedol v tejto súvislosti Pušilin.

Ukrajinská kriminálna ústredňa DBR od minulého týždňa vyšetruje Banduru kvôli vlastizrade. Starosta podľa nej zo zapálenia chrámu obvinil ukrajinských vojakov a povedal tiež, že Ukrajina by mala kapitulovať.

01 - Modified: 2023-10-01 06:40:16 - Feat.: - Title: Rusi v noci útočili na ďalšie ukrajinské regióny, škody hlási Čerkaská oblasť 02 - Modified: 2023-09-30 23:40:48 - Feat.: - Title: Ukrajinský dron poškodil okná a strechu budovy v ruskej Brianskej oblasti, tvrdí Moskva 03 - Modified: 2023-09-30 16:56:05 - Feat.: - Title: Barbarská ruská deštrukcia. Šéf európskej diplomacie v Odese odsúdil útoky Ruska 04 - Modified: 2023-09-30 15:34:30 - Feat.: - Title: Dvaja ukrajinskí muži čelia obvineniam pre ukrývanie ruskej vojenskej techniky 05 - Modified: 2023-09-30 14:45:07 - Feat.: - Title: Rusko by mohlo anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine, tvrdí Medvedev
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 11:11