Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj víta na návšteve v Kyjeve predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Zelenskyj: Od bojov v Donbase bude závisieť ďalšie smerovanie vojny

15.06.2022, 07:11
Autor:
TASRTASR

Ruské sily v ostatnom čase v Donbase napredujú a ovládajú už väčšinu Luhanskej oblasti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok večer povedal, že obrana Donbasu je "životne dôležitá". Práve výsledok tamojších bojov totiž podľa jeho slov určí, akým smerom sa bude vojna ďalej uberať.

"Vydržať na Donbase je rozhodujúce. Donbas je kľúčovým v určení toho, kto bude dominovať v nadchádzajúcich týždňoch," povedal Zelenskyj prostredníctvom aplikácie Telegram vo svojom tradičnom večernom prejave k ukrajinskému ľudu. Zároveň však dodal, že ukrajinské sily bohužiaľ v Severodonecku a okolí utrpeli v intenzívnych bojoch "bolestné straty".

image

Tri scenáre vojny: Udrú Ukrajinci a získajú späť Krym?

Agentúra AFP pripomína, že ruské sily v ostatnom čase v Donbase napredujú a ovládajú už väčšinu Luhanskej oblasti. Boje sú obzvlášť intenzívne v Severodonecku, ktoré je v tejto oblasti najväčším mestom v rukách Ukrajiny. Dobytie Severodonecka a susedného mesta Lysyčansk by Rusku podľa analytikov umožnilo postupovať ďalej na západ Donbasu a zamerať sa na získanie mesta Sloviansk.

Intenzívne boje s ruskou armádou naďalej pokračujú aj v ukrajinských mestách Charkov a Cherson. V Charkovskej oblasti pritom Ukrajinci taktiež podľa Zelenského zažívajú "bolestné" straty.

"Boje pokračujú a my musíme naďalej pokračovať v tvrdom boji za úplnú bezpečnosť v Charkovskej oblasti," povedal ukrajinský prezident. "Pokračujeme v tlaku na nepriateľa na juhu. Našim kľúčovým cieľom je oslobodiť Cherson," dodal Zelenskyj.

01 - Modified: 2022-10-01 21:07:40 - Feat.: - Title: Rusi na Donbase zorganizovali frašku. Do týždňa tam zavejú ďalšie ukrajinské vlajky, povedal Zelenskyj 02 - Modified: 2022-10-01 16:51:44 - Feat.: - Title: Mimoriadna situácia na Kryme. Z tamojšieho vojenského letiska hlásia silný požiar a výbuchy 03 - Modified: 2022-10-01 17:34:42 - Feat.: - Title: Kadyrov označil vinníka za ústup ruskej armády z Lymanu. Rusko vyzval na použitie jadrových zbraní 04 - Modified: 2022-10-01 15:04:43 - Feat.: - Title: Anexiou ukrajinských území Putin takmer znemožnil koniec vojny. Nikto ju neuzná, vyhlásil Borrell 05 - Modified: 2022-10-01 15:15:08 - Feat.: - Title: Obávajú sa úplného obkľúčenia. Rusi sťahujú svoje vojská z Lymanu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2022 02:33