V Británii sa dnes ráno začal najväčší štrajk železničiarov za posledných 30 rokov, zamestnanci chcú najmä vyššie mzdy a tiež zastaviť prepúšťanie. Protest, na ktorom sa podľa médií zúčastňujú desaťtisíce zamestnancov dráh a londýnskeho metra, zvolal zväz britských železničných, námorných a dopravných odborov (RMT).
Asi na polovici železničnej siete bude cez deň v prevádzke len zhruba pätina vlakov. Ľuďom sa preto odporúča necestovať, ak to nie je potrebné. Abnormálny nárast dopytu hlásia prevádzkovatelia alternatívnych taxislužieb Uber a Bolt, ktorých aplikácie v Londýne ráno nezvládli nápor, uviedol portál bulvárneho denníka The Sun.
Železničnú infraštruktúru v Británii vlastní a prevádzkuje spoločnosť Network Rail. Jej šéf Andrew Haines BBC povedal, že firma sa snažila urobiť maximum, aby štrajku zabránila, ale že posledný rok a pol rokovania medzi firmou a odborármi zo zväzu RMT nepriniesol prijateľné riešenie ohľadom zmien, výšky miezd ani prepúšťania.
Odborári dnešný protest v Británii považujú za najväčší štrajk železničiarov v modernej histórii. Počítajú s účasťou viac ako 50 000 členov zväzu RMT a z trinástich železničných spoločností. Ďalších 10 000 zamestnancov štrajkuje v londýnskom metre.
Dnešok je prvým z troch dní, keď sa bude v Anglicku, Škótsku a vo Walese na železniciach štrajkovať. Ďalšie protesty odborári naplánovali na štvrtok a na sobotu.
V mnohých oblastiach nebude železničné spojenie fungovať vôbec, napríklad severne od Glasgowa či Edinburghu, do Swansea vo Walese, do Penzancie v Cornwalle či do waleského prístavného mesta Holyhead.
V častiach Spojeného kráľovstva budú služby fungovať kratšiu časť dňa a niekde budú posledné diaľkové spoje vychádzať už v popoludňajších hodinách.
Do štrajku sa oddelene zapojili aj zamestnanci londýnskeho metra. Tí sú nespokojní najmä s dôchodkami a znižovaním počtu zamestnancov.