StoryEditor

Británia: Frontová línia na Ukrajine sa príliš nezmenila. Morálka na Donbase kolíše na oboch stranách

19.06.2022, 09:53
Autor:
ČTKČTK

"Ruské jednotky sa pravdepodobne potýkajú s rastúcimi stratami a úbytkom vojakov a techniky, čo bude komplikovať pokusy o obnovenie útočných operácií na ďalších kritických miestach," píše Inštitút pre štúdium vojny.

Rusko aj Ukrajina v posledných dňoch pokračovali v ťažkom delostreleckom ostreľovaní pri Severodonecku, ale situácia na frontovej línii sa príliš nezmenila.

Vo svojej pravidelnej rannej správe o vývoji bojov na Ukrajine o tom dnes informovalo britské ministerstvo obrany.

Americký Inštitút pre štúdium vojny vo svojej najnovšej analýze k situácii na fronte píše, že ruské sily dosiahli za posledný deň nepatrné úspechy na predmestí Severodonecka a zrejme postúpili do obce Meťolkine, no na ďalších miestach sa v postupe z veľkej časti zastavili.

image

Youtuber ukazuje Rusom fotky zničenej Ukrajiny. Myslia si, že je to fake a na Ukrajine je všetko v poriadku

Ukrajinský generálny štáb v rannej zvodke okrem iného uviedol, že ruská armáda pokračuje v úsilí o získanie plnej kontroly nad Severodoneckom.

Hlásia okrem iného ruské ostreľovanie niektorých miest v regióne a odrazenie ruského útoku pri Toškivke (južne od Lysyčanska), poznamenala ruská služba stanice BBC. Podobné vyhlásenia bojujúcich strán nie je možné nezávisle overiť.

Zlá morálka na oboch stranách, horšia na ruskej

"Bojové jednotky oboch strán sú zapojené do intenzívnych bojov na Donbase a pravdepodobne sa stretávajú s kolísavou morálkou," konštatuje britský rezort obrany.

Ukrajinské ozbrojené sily podľa neho v posledných týždňoch pravdepodobne zaznamenali dezercie, avšak obzvlášť problematická veľmi pravdepodobne zostáva morálka medzi ruskými vojakmi.

"Naďalej sa objavujú prípady, keď celé ruské jednotky odmietajú plniť rozkazy a dochádza k ozbrojeným stretom medzi dôstojníkmi a ich vojakmi," píše britské ministerstvo obrany, ktoré sa vo svojich hláseniach z Ukrajiny opiera o poznatky vojenskej rozviedky.

image

Ukrajina krváca príliš rýchlo. Dôjdu jej vojaci skôr ako Rusku munícia?

Ruské úrady majú podľa neho zrejme problém vyvinúť právny tlak na vojenských "odpadlíkov", k čomu prispieva oficiálny status invázie ako "zvláštnej vojenskej operácie", nie vojny.

Medzi faktory prispievajúce k nízkej morálke v inváznych jednotkách patrí podľa Londýna to, že ruskí vojaci nevnímajú najlepšie svoje velenie, ako aj obmedzená možnosť rotácie jednotiek, veľmi ťažké straty, stres z bojov, pretrvávajúca zlá logistika a problémy s platmi.

"Mnoho ruských vojakov všetkých hodností tiež pravdepodobne zostáva zmätených ohľadom cieľov vojny," uvádza ministerstvo s dôvetkom, že problémy s morálkou v ruských silách sú zrejme natoľko významné, že obmedzujú schopnosť Ruska dosiahnuť operačné ciele.

Severodoneck dobyjú, ale s veľkým vypätím síl

K podobnému záveru ohľadom schopností ruskej armády dochádza Inštitút pre štúdium vojny. "Ruské jednotky sa pravdepodobne potýkajú s rastúcimi stratami a úbytkom vojakov a techniky, čo bude komplikovať pokusy o obnovenie útočných operácií na ďalších kritických miestach, pretože bitka o Severodoneck pokračuje pomaly," píše vo svojej správe inštitút.

Podľa neho sa ruským silám v najbližších týždňoch pravdepodobne podarí tohto mesta zmocniť, bude to však za cenu sústredenia väčšiny dostupných síl v tejto malej oblasti.

Ostatné ruské vojenské operácie na východe Ukrajiny, ako napríklad snahy o dobytie Slovjansku a postup na východ od Bachmutu, v posledných dvoch týždňoch príliš nepokročili, uvádza americký inštitút.

01 - Modified: 2022-06-18 10:32:29 - Feat.: 1 - Title: Bitka o Čierne more graduje, Rusi sa opevňujú na Haďom ostrove 02 - Modified: 2022-06-18 05:02:42 - Feat.: 1 - Title: Poškodený ruský remorkér sa potopil, tvrdí Ukrajina. Na Donbase ďalej umierajú civilisti 03 - Modified: 2022-06-19 07:55:22 - Feat.: 1 - Title: Merkelová pripustila, že Putin čakal s inváziou na jej odchod z vlády 04 - Modified: 2022-06-17 22:01:53 - Feat.: 1 - Title: Je absolútne nevyhnutné s Putinom hovoriť, vyhlásil Scholz po príchode z Kyjeva 05 - Modified: 2022-09-01 15:20:18 - Feat.: 1 - Title: Kazachstan neuzná kvázištáty na Donbase, vyhlásil prezident Tokajev 06 - Modified: 2022-06-17 11:28:10 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina krváca príliš rýchlo. Dôjdu jej vojaci skôr ako Rusku munícia?
01 - Modified: 2022-10-04 12:00:00 - Feat.: - Title: Putin vyslal k Ukrajine „jadrový vlak“. Základňu opustila aj superponorka 02 - Modified: 2022-10-04 11:03:02 - Feat.: - Title: Otrava alkoholom, cirhóza, samovražda. Zmobilizovaní Rusi nestíhajú ísť na front 03 - Modified: 2022-10-04 10:37:44 - Feat.: - Title: Sme otvorení dialógu, ale s iným prezidentom. Zelenskyj podpísal dekrét, ktorým vylúčil rokovania s Putinom 04 - Modified: 2022-10-04 08:42:15 - Feat.: - Title: Rusko z Ukrajiny prepašovalo obilie za pol miliardy dolárov, zistila AP 05 - Modified: 2022-10-04 07:54:13 - Feat.: - Title: HN24 Horná komora ruského parlamentu schválila pripojenie štyroch okupovaných ukrajinských území k Rusku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. október 2022 14:12