Archívna fotografia, kde novinári a ľudia nesú rakvu zabitého televízneho reportéra Adeeba al-Jananiho, 2021. FOTO: REUTERS/Anees Mahyoub
StoryEditor

Ruskí vojaci chladnokrvne popravili ukrajinského fotografa, tvrdia Reportéri bez hraníc

22.06.2022, 15:10
Autor:
TASRTASR

Mimovládna organizácia dôkazy o vražde odovzdala ukrajinským vyšetrovateľom. Zároveň vyzvala ukrajinské obranné a spravodajské služby, aby vyšetrovateľom poskytli všetky informácie o ruských jednotkách, ktoré obsadili danú oblasť v čase incidentu.

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc zverejnila v stredu vyšetrovaciu správu o okolnostiach smrti ukrajinského fotoreportéra a novinára Maxa Levina a vojaka Olexija Černyšova, ktorý ho sprevádzal.

V organizácii dospeli k záveru, že obaja muži boli "nepochybne chladnokrvne popravení" ruskými vojakmi. Informovali o tom agentúra AP a denník Le Monde.

image

Zajatý wagnerovec prehovoril o vojne: Zo vzduchu som videl spustošené mestá. Dejú sa tu všetky možné hrôzy

Pred smrťou ich mučili

Reportéri bez hraníc​ pripomenuli, že telá týchto dvoch mužov sa našli 1. apríla v lese na frontovej línii severne od Kyjeva.

Reportéri bez hraníc vo svojej správe konštatujú, že boli zastrelení "po tom, čo ich pravdepodobne vypočúvali a mučili ruské sily (ešte) v deň ich zmiznutia" 13. marca 2022.

Levin (40) nebol zapojený do "žiadnej vojenskej činnosti" a naposledy ho videli v civilnom oblečení, uvádzajú Reportéri bez hraníc, ktorí tento prípad vyšetrovali na Ukrajine od 24. mája do 3. júna.

Fotoreportér mal na ruke modrú pásku – podobnú tým, aké nosia ukrajinskí vojaci. "Novinári na frontovej línii museli nosiť túto pásku, aby ich ukrajinskí vojaci identifikovali ako 'priateľov'," uviedla mimovládna organizácia.

Dodala, že novinár sa s niektorými ukrajinskými vojakmi na fronte pod Kyjevom poznal od roku 2014, keď pokrýval vojnu na Donbase.

image

Proruskí separatisti majú zastarané zbrane aj vybavenie. Ich straty sú preto obrovské, ozrejmuje Británia

Správa z pera organizácie pripúšťa, že "Levin mohol ukrajinským vojakom poskytnúť informácie zo svojho dronu, vrátane správ o postavení ruských jednotiek". Konštatuje však súčasne, že svoj dron používal predovšetkým na novinárske účely.

AP objasnila, že v polovici marca, keď sa ruské velenie ešte nevzdalo myšlienky na ofenzívu na Kyjev, Levin o situácii na fronte informoval tak, že predával svoje fotografie a zábery z dronu viacerým médiám vrátane agentúry Reuters.

Niekoľko dní pracoval aj ako asistent fotografa a vojnového reportéra Patricka Chauvela, s ktorým Reportéri bez hraníc viedli vyšetrovanie okolností Levinovej smrti.

Podľa prvých svedectiev, ktoré organizácia zozbierala, krátko pred svojou smrťou hľadal v lesoch svoj fotodron.

Dôkazový materiál v lese

Reportéri bez hraníc podľa agentúry AP vo svojej správe uviedli, že v zhorenom trupe auta, ktoré použili Levin a Černyšov a stále sa nachádza na mieste činu, napočítala 14 dier po guľkách.

Neďaleko sa našli opustené pozície ruských jednotiek, z toho jedna s nastraženou mínou. Zostali tam aj zvyšky pohotovostnej dávky potravín, škatuľky od cigariet a iné odpadky, ktoré tu zrejme zanechali ruskí vojaci.

Podľa Reportérov bez hraníc tam zostali ja niektoré osobné veci obetí vrátane Černyšovových dokladov a častí jeho nepriestrelnej vesty a prilba fotografa.

image

Rusko – Ukrajina: Separatisti priznali katastrofálne straty. Prišli už o väčšinu vojakov, upozorňujú Briti

Ukrajinský tím s detektormi kovov objavil dokonca guľku v zemi, kde ležalo Levinovo telo. Podľa mimovládnej organizácie tento nález naznačuje, že Levin "bol pravdepodobne zabitý jednou, možno dvoma guľkami vystrelenými zblízka, keď už bol na zemi".

V blízkosti miesta nálezu Černyšovovho spáleného tela sa našiel aj kanister na benzín.

Reportéri bez hraníc uviedli, že ich zistenia "ukazujú, že títo dvaja muži boli nepochybne chladnokrvne popravení", napísala AP.

Zhromaždené dôkazy a desiatky fotografií odovzdali ukrajinským vyšetrovateľom, pričom informovali, že nie sú schopní potvrdiť, či boli telá mužov podrobené pitve, čo je krok nevyhnutný pri vyšetrovaní ich smrti.

Zároveň vyzvali ukrajinské obranné a spravodajské služby, aby vyšetrovateľom poskytli všetky informácie o ruských jednotkách, ktoré obsadili danú oblasť počas neúspešného útoku na Kyjev v počiatočnej fáze momentálne už štvrtý mesiac trvajúcej vojny.

01 - Modified: 2022-06-22 13:22:07 - Feat.: 1 - Title: Putinov majetok zostával roky skrytý. Teraz investigatívci poodhalili kolotoč peňazí spätých so šéfom Kremľa 02 - Modified: 2022-06-21 16:54:32 - Feat.: 1 - Title: Minister spravodlivosti USA: Kyjevu pomôžeme vypátrať vojnových zločincov 03 - Modified: 2022-06-20 12:42:37 - Feat.: 0 - Title: Čech v Moskve pre HN: Drvivej väčšine Rusov stačí propaganda, pravda v nich vyvoláva až agresívne reakcie 04 - Modified: 2022-06-19 17:20:35 - Feat.: 1 - Title: Taká európska rodinka. Manželka a dcéra hovorcu Kremľa si užívali výhody Západu, teraz majú problém 05 - Modified: 2022-06-18 10:10:12 - Feat.: 0 - Title: Polícia identifikovala pozostatky nezvestného brazílskeho novinára. Zadržala muža, ktorý sa k vražde priznal
01 - Modified: 2024-07-20 19:58:24 - Feat.: - Title: Nemeckého novinára Seipela vylúčili z profesijného združenia pre platby z Ruska 02 - Modified: 2024-07-20 18:55:47 - Feat.: - Title: Kardinál Parolin je na prvej návšteve Ukrajiny od začiatku vojny 03 - Modified: 2024-07-20 16:17:18 - Feat.: - Title: Nemienime byť rukojemníkmi. Fico telefonoval s ukrajinským premiérom kvôli situácii ohľadom zásobovania ropou 04 - Modified: 2024-07-20 13:22:38 - Feat.: - Title: Komisár OSN pre utečencov po ruských útokoch na elektrárne varuje pred tuhou zimou na Ukrajine 05 - Modified: 2024-07-19 22:00:00 - Feat.: - Title: REPORTÁŽ ZO ŠTRASBURGU: Hrozba chaosu po úspechu radikálov je nateraz zažehnaná. Parlament zvládol prvý test
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. júl 2024 05:18