Český premiér Petr Fiala. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Fiala sa stretol so Zemanom, zhodli sa na novom ministrovi školstva

27.06.2022, 20:42
Autor:
TASRTASR

Český premiér oznámil, že prezident Miloš Zeman vymenuje nového ministra v stredu. "Bude tam bezprostredná kontinuita, umožní to hladké odovzdanie funkcie, čo považujem za podstatné," povedal Petr Fiala.

Český prezident Miloš Zeman prijal v pondelok večer na zámku v Lánoch premiéra Petra Fialu, aby spolu rokovali o novom ministrovi školstva. Stane sa ním poslanec za STAN a ústavný právnik Vladimír Balaš, ktorý nahradí odstupujúceho Petra Gazdíka, potvrdil po stretnutí Fiala, informuje TASR.

Premiér oznámil, že Zeman vymenuje nového ministra v stredu. "Bude tam bezprostredná kontinuita, umožní to hladké odovzdanie funkcie, čo považujem za podstatné," povedal Fiala a dodal, že prezident sa s Balašom ešte predtým stretne v utorok.

"Pán Balaš je človek, ktorý dlhé roky pôsobí na vysokých školách, takže má skúsenosti s prostredím vzdelávania a výskumu. Má tak všetky predpoklady, aby vykonával funkciu ministra školstva," uviedol premiér.

Balaš sa pred stretnutím prezidenta s premiérom vyjadril, že by chcel v rámci rezortu pokračovať v koncepcii, ktorú nastavili jeho predchodcovia Robert Plaga a Petr Gazdík. Výsledkom by mala byť zmena rámcových vzdelávacích programov, aby sa deti učili menej faktov, ale mali viac schopností a zručností, ako ich použiť.

Okrem diskusie o novom ministrovi sa Fiala so Zemanom rozprávali aj o zahraničnej politike. Zeman podľa Fialu podporil udelenie štatútu kandidátskej krajiny na vstup do EÚ pre Ukrajinu a aj žiadosť Fínska a Švédska o členstvo v NATO. Na summite Aliancie v Madride bude Zemana zastupovať práve Fiala.

Gazdík prednedávnom podal demisiu po tom, ako vyšli najavo jeho kontakty s podnikateľom Michalom Redlom. Ten je obvinený v kauze Dozimetr, v rámci ktorej sa v pražskom Dopravnom podniku manipulovali zákazky. Hoci Gazdík popiera, že by bol do prípadu zapletený, rozhodol sa odstúpiť, aby podľa vlastných slov neškodil hnutiu STAN, ktoré ho do funkcie nominovalo.

01 - Modified: 2023-01-27 22:22:20 - Feat.: - Title: Účasť v druhom kole českých prezidentských volieb je vysoká. Klaus varuje pred "občianskou vojnou" 02 - Modified: 2023-01-27 13:58:57 - Feat.: - Title: Zeman odvolil. Na poriadok a pokoj ma naposledy vyzývali za normalizácie, vyjadril sa k Pavlovej kampani 03 - Modified: 2023-01-26 23:00:00 - Feat.: - Title: Dve komory parlamentu či viac volebných obvodov. Majú Česi lepší politický systém než my? 04 - Modified: 2023-01-26 11:44:16 - Feat.: - Title: V Česku sa šíri dezinformácia o smrti Petra Pavla. Žijem, reagoval na Twitteri 05 - Modified: 2023-01-26 12:14:22 - Feat.: - Title: Priniesol do servisu počítač, zabudol si z neho vymazať detské porno. Mal ich pre vlastnú potrebu, reagoval vyšetrovateľom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. január 2023 03:36