Šéf NATO Jens Stoltenberg. FOTO: Reuters
StoryEditor

Stoltenberg: Po dohode s Tureckom NATO pozve Švédov a Fínov, aby sa k nemu pridali

28.06.2022, 21:02
Autor:
ČTKČTK

Šéf NATO Jens Stoltenberg v Madride potvrdil, že Turecko upustilo od svojich výhrad proti vstupu Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie.

Všetky tri krajiny podpísali spoločné memorandum, ktoré reaguje na výhrady Ankary voči vstupu Švédska a Fínska do NATO.

image

Turecko súhlasí s členstvom Fínska a Švédska v NATO, tvrdí fínsky prezident

Po dohode s Tureckom NATO "pozve" obe severské krajiny, aby sa k nemu pripojili, potvrdil na večernej tlačovej konferencii Stoltenberg skoršie vyjadrenie fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa.

"Turecko, Fínsko a Švédsko dnes podpísali memorandum, ktoré sa týka tureckých obáv, vrátane tých ohľadom vývozu zbraní a boja proti terorizmu," povedal Stoltenberg.

Vstup Švédska a Fínska do NATO budú musieť tiež schváliť parlamenty tridsiatich existujúcich členských krajín aliancie.

Podľa Stoltenberga je rýchle prijatie Štokholmu a Helsínk tiež jasným odkazom ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi, že dvere do aliancie zostávajú otvorené aj po ruskej agresii voči susednej Ukrajine.

Turecko svoje výhrady proti vstupu Švédska a Fínska stiahlo po tom, čo v Madride po niekoľkých hodinách rokovaní ministri zahraničia troch krajín podpísali spoločné memorandum.

"Týka sa tureckých obáv, vrátane tých ohľadom vývozu zbraní a boja proti terorizmu," povedal novinárom Stoltenberg.

Podľa úradu tureckého prezidenta Švédsko a Fínsko dali Ankare sľub, že podniknú konkrétne kroky vo veci vydania ľudí obvinených v Turecku z terorizmu.

Krajiny tiež budú v záujme boja proti terorizmu zdieľať informácie tajných služieb, uviedla kancelária tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

O vstup do NATO požiadali Švédsko a Fínsko v máji v reakcii na zhoršenie bezpečnostnej situácie v Európe po ruskej invázii na Ukrajinu.

"Rusku sa dostane viac NATO na jeho hraniciach," poznamenal k tomu Stoltenberg. Ankara doteraz tvrdila, že s rozšírením aliancie nesúhlasí, pretože Švédsko a Fínsko údajne podporujú teroristické organizácie.

Tými Turecko myslí napríklad Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je na zozname teroristických organizácií USA aj Európskej únie, ale aj kurdské oddiely YPG, ktoré západné krajiny podporovali v boji proti organizácii Islamský štát.

Ankare tiež vadilo obmedzenie predaja zbraní, ktoré oba škandinávske štáty voči Turecku zaviedli pred niekoľkými rokmi.

01 - Modified: 2022-08-12 12:19:27 - Feat.: - Title: Stoltenberg budúcu stredu prijme lídrov Srbska aj Kosova 02 - Modified: 2022-08-09 18:36:43 - Feat.: - Title: "Priateľská" návšteva ruských hackerov. Útočníci zhodili stránku fínskeho parlamentu 03 - Modified: 2022-08-09 15:19:57 - Feat.: - Title: Estónsko a Fínsko navrhujú, aby európske štáty prestali vydávať víza Rusom 04 - Modified: 2022-08-09 17:00:00 - Feat.: - Title: Čo je najväčšou hrozbou pre NATO? Odpoveď z Madridu je jednoznačná 05 - Modified: 2022-08-08 11:22:30 - Feat.: - Title: Fínsko zaznamenalo v súvislosti s vojnou na Ukrajine rekordný počet žiadateľov o azyl
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
13. august 2022 03:24