StoryEditor

Zelenskyj žiada o vyslanie vyšetrovacej komisie do Kremenčuku. Rusko opäť nazval teroristický štát

28.06.2022, 22:40
Autor:
ČTKČTK

Zelenskyj na záver svojho vystúpenia vyzval k minúte ticha za obete vojny, ku ktorej sa podľa oficiálnych záberov OSN pripojil aj ruský veľvyslanec Dmitrij Poljanskij.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes cez videohovor prehovoril na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN a navrhol vyslanie vyšetrovacej komisie do Kremenčuku, kde po ruskom raketovom údere na obchodné centrum zomrelo najmenej 20 ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

Zelenskyj na záver svojho vystúpenia vyzval k minúte ticha za obete vojny, ku ktorej sa podľa oficiálnych záberov OSN pripojil aj ruský veľvyslanec Dmitrij Poljanskij.

Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady bolo zvolané na žiadosť Ukrajiny a šesť členov rady ešte pred jeho začatím v spoločnom vyhlásení odsúdilo čoraz častejšie útoky ruských jednotiek na obytné oblasti a civilnú infraštruktúru na Ukrajine.

Vyhlásenie podporilo Francúzsko, Írsko, Nórsko, Británia, Spojené štáty a Albánsko. Zelenskyj pri vystúpení znovu požadoval, aby bolo Rusko vylúčené z Bezpečnostnej rady, nazval ho "teroristickým štátom" a volal po jeho potrestaní.

Vyzval tiež, aby OSN poslala svojich zástupcov alebo vyšetrovaciu komisiu na miesto pondelňajšieho útoku v Kremenčuku. Podľa neho by sa mali osobne presvedčiť o dôkazoch, že za útokom stála Moskva.

"Ak si môžete uctiť všetkých Ukrajincov zabitých v tejto vojne, všetkých dospelých, deti, desiatky tisíc ľudí... potom vás žiadam o minútu ticha," prekvapil na záver Zelenskyj diplomatov a sám sa postavil a zmĺkol.

Podľa AFP ho napodobnili všetci prítomní v sále, a to vrátane ruského veľvyslanca. Práve Poljanskij sa pritom ako prvý zástupca Ruska vyjadril k útoku v Kremenčuku a na Twitteri napísal, že išlo o "ukrajinskú provokáciu".

01 - Modified: 2022-08-13 22:12:47 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Každý ruský vojak, ktorý zneužíva či ostreľuje Záporožskú elektráreň, je pre nás zvláštnym terčom 02 - Modified: 2022-08-13 17:00:29 - Feat.: - Title: Amnesty International po rozsiahlej kritike preverí svoju správu o Ukrajine 03 - Modified: 2022-08-13 12:37:56 - Feat.: - Title: Agentúry S&P a Fitch znížili Ukrajine rating 04 - Modified: 2022-08-13 17:33:28 - Feat.: - Title: Kyjev okliešťuje ruské zásobovanie. Dva hlavné mosty pri Chersone sú mimo prevádzky, všíma si Londýn 05 - Modified: 2022-08-13 06:16:19 - Feat.: - Title: Zelenskyj znovu vyzval EÚ, aby neudeľovala víza Rusom. Únia nemá byť supermarket otvorený každému, tvrdí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. august 2022 08:59