Satelitná čiernobiela snímka Hadieho ostrova v Čiernom mori z 21. júna 2022. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Ukrajina hlási úspech. Rusi museli narýchlo opustiť Hadí ostrov

30.06.2022, 11:02
30.06.2022, 12:18
Autor:
ČTKČTK

Nočná operácia ukrajinských jednotiek prinútila Rusov z ostrova uniknúť. Ústup priznala aj druhá strana, zdôvodňuje ho však gestom "dobrej vôle".

Ruské invázne jednotky opustili ukrajinský Hadí ostrov v Čiernom mori. Vyplýva to z vyhlásenia ukrajinskej armády aj ruského ministerstva obrany.

Portál RBK-Ukrajina s odvolaním sa na Južné veliteľstvo ukrajinských síl najprv informoval o tom, že po nočnom útoku ukrajinských jednotiek sa Rusi evakuovali a pravdepodobne ostrov opustili. Moskva vzápätí ústup potvrdila, zdôvodňuje ho však podľa agentúry TASS ako svoju dobrú vôľu s ohľadom na vývoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.

Južné veliteľstvo ukrajinských síl dnes na sociálnych sieťach oznámilo, že ruská strana urýchlene evakuovala motorovými člnmi zvyšky svojej posádky na ostrove po nočnej operácii ukrajinskej armády, ktorá naňho podnikla raketové a delostrelecké údery. Na ostrove v súčasnosti horí a ozývajú sa tam výbuchy, tvrdí ukrajinská armáda.

image

Zbrane, ktoré zaskočili Putina: duch z Hadieho ostrova

Vysvetlenie Moskvy je iné

Moskva odchod z Hadieho ostrova potvrdila, poskytla však iné vysvetlenie.

"Dňa 30. júna ruské ozbrojené sily v rámci dobrej vôle ukončili plnenie svojich úloh na Haďom ostrove a stiahli tamojšiu posádku. To dokazuje svetovému spoločenstvu, že Ruská federácia nebráni úsiliu OSN o vytvorenie humanitárneho koridoru pre odvoz poľnohospodárskych produktov z územia Ukrajiny," tvrdil hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Ukrajina a Západ vinia Rusko, že blokuje ukrajinské prístavy, aby zabránilo vývozu obilia a prispieva tak k celosvetovej potravinovej kríze. Moskva tieto obvinenia odmietla a vyhlásila, že Ukrajina musí z Čierneho mora odstrániť námorné míny, aby umožnila bezpečnú plavbu. Kyjev podľa denníka The Guardian už skôr vyhlásil, že vody neodmínuje, pretože sa potrebuje brániť ruskej čiernomorskej flotile, ktorá podniká námorné útoky na Odesu a Mykolajiv.

"Očakávame v blízkej budúcnosti krok dobrej vôle v Chersone," okomentoval vyhlásenie Moskvy o ústupe z Hadieho ostrova gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim na sociálnej sieti Telegram. Cherson je po Mariupole najväčším ukrajinským mestom, ktoré ruská armáda dobyla od začiatku svojej invázie.

Ostrov má mýtické postavenie

Rusko obsadilo ukrajinský malý, ale strategicky významný Hadí ostrov prvý deň invázie. Ostrovček ležiaci zhruba 150 kilometrov južne od Odesy sa stal symbolom ukrajinského odporu, keď tamojšia posádka nevyberanými slovami odmietla výzvy ruskej vojnovej lode na zloženie zbraní.

Hadí ostrov má od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zásadné a takmer mýtické postavenie, okomentovala dnešný vývoj udalostí stanice BBC. Nenápadný skalnatý výbežok v Čiernom mori nemá ani kilometer štvorcový do rozlohy, ale jeho osud podľa britskej verejnoprávnej stanice hrá v ruskej vojenskej agresii na Ukrajine dôležitú úlohu.

"Ak sa ruským vojakom podarí Hadí ostrov okupovať a umiestniť na ňom svoje systémy protivzdušnej obrany dlhého doletu, budú kontrolovať more, krajinu i vzduch v severozápadnej časti Čierneho mora a na juhu Ukrajiny," povedal v máji BBC ukrajinský odborník na vojenstvo Oleh Ždanov.

Podľa agentúry AP Moskva zrejme dúfala, že ostrov využije na ovládnutie oblasti a tiež ako základňu pre útok na Odesu. Ukrajinskí obrancovia však podľa nej na ruské sily umiestnené na Haďom ostrove neustále útočili.

Hadí ostrov bol v minulosti rumunským územím, ale v roku 1948 bol postúpený Sovietskemu zväzu, ktorý ho využíval ako radarovú základňu.

01 - Modified: 2022-06-21 08:45:40 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina podľa Británie hlási prvé úspešné použitie západných striel proti Rusom 02 - Modified: 2022-06-17 12:53:25 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina spôsobila ťažké škody ruskému remorkéru. Prevážal zbrane a muníciu 03 - Modified: 2022-06-06 16:21:41 - Feat.: 1 - Title: Zatlačili sme ruskú flotilu ďaleko od pobrežia. Museli zmeniť taktitku, tvrdí Kyjev 04 - Modified: 2022-06-06 07:56:41 - Feat.: 1 - Title: Rusi opäť zaútočili na Kyjev. Chcú narušiť dodávky západných zbraní, tvrdia Briti
01 - Modified: 2023-06-03 09:22:31 - Feat.: - Title: Ukrajina je pripravená na protiofenzívu a oslobodenie obsadeného územia, tvrdí Zelenskyj 02 - Modified: 2023-06-03 08:27:44 - Feat.: - Title: Maďarská vláda vo videu ukázala mapu Ukrajiny bez Krymu, Kyjev to kritizuje 03 - Modified: 2023-06-03 07:25:36 - Feat.: - Title: V centre ruskej pozornosti sa ocitla ukrajinská Marjinka, jej význam je otázny. Mesto ešte nedobyli 04 - Modified: 2023-06-03 05:01:11 - Feat.: - Title: Z Bachmutu sa stiahlo už 99 percent wagnerovcov, tvrdí Prigožin. Pozície prevzala ruská armáda 05 - Modified: 2023-06-02 20:20:02 - Feat.: - Title: Ukrajinky uviazli pri kryte. Zelenskyj nariadil audit, spor so starostom Kličkom silnie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. jún 2023 11:26