Žena oblečená v kostýme zo seriálu Príbeh služobnice protestuje proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu anulovať ústavné právo na potrat. FOTO: Reuters
StoryEditor

Google bude mazať históriu pohybu tých, ktorí sa vydajú na potratovú kliniku

02.07.2022, 09:11
Autor:
ČTKČTK

Po výroku najvyššieho súdu nastal v legislatíve potratov v USA zmätok, uviedol denník The New York Times. Floridský sudca John Cooper vo štvrtok zablokoval floridský zákon zakazujúci vykonávať potraty po 15 týždni tehotenstva.

Americká internetová spoločnosť Google bude mazať históriu pohybu používateľov, ktorí sa vydajú na potratovú kliniku. Inak by si ju mohla vyžiadať polícia pri vyšetrovaní. Firma to podľa agentúry Reuters uviedla v piatok. Google sa ku kroku rozhodol po tom, čo Najvyšší súd USA v júni anuloval ústavné právo na potrat, čo súdy v niektorých amerických štátoch začali uvádzať do praxe.

image

Niektoré lekárne v USA obmedzujú predaj tabletiek núdzovej antikoncepcie na tri kusy na osobu

Google bude mazať históriu návštev nielen potratových kliník, ale aj iných citlivých miest, ako sú centrá pre plodnosť a zariadenia na liečbu závislostí. Spoločnosť v piatok uviedla, že bude aj naďalej vzdorovať nesprávnym alebo príliš širokým požiadavkám vlády na vydanie dát. Potraty pritom však výslovne nespomenula.

Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá sa rozhodla podporiť právo žien na potrat. Niektoré z nich ako Walt Disney uhradia svojim pracovníčkam cesty v súvislosti s plánovaním rodiny. Spoločnosti Starbucks, Tesla, Yelp, Airbnb, Neflix, JPMorgan Chase, Levi Strauss alebo Reddit ohlásili už v máji, že budú chrániť právo svojich zamestnankýň zaistiť si potrat.

Po výroku najvyššieho súdu nastal v legislatíve potratov v USA zmätok, uviedol denník The New York Times. Floridský sudca John Cooper vo štvrtok zablokoval floridský zákon zakazujúci vykonávať potraty po 15 týždni tehotenstva.

image

V USA začali zatvárať potratové kliniky. Polovica štátov zavedie nové obmedzenia

Podľa Coopera tento zákon porušuje ochranu súkromia zakotvenú v ústave. Cooper sa tak priklonil k zástancom ústavného práva na potrat. Najvyššie súdy v Texase a Ohiu v piatok naopak povolili štátom pod vedením republikánov presadiť obmedzenia a zákazy potratov.

Americký prezident Joe Biden povedal, že ženy, ktoré budú za potratom cestovať do iných amerických štátov, budú pod ochranou federálnej vlády pre prípad, že by sa ich v niektorých štátoch úrady pokúšali zatknúť. Biden na virtuálnom stretnutí s guvernérmi štátov ovládaných jeho Demokratickou stranou dodal, že vláda zaistí prístup k potratovým pilulkám v štátoch, kde sú potraty zakázané.

01 - Modified: 2023-01-28 18:01:51 - Feat.: - Title: Po najnovšej streľbe v Kalifornii sú traja mŕtvi a štyria zranení, ide už o šiesty incident tento mesiac 02 - Modified: 2023-01-28 14:36:40 - Feat.: - Title: Vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou sú na najnižšej úrovni od studenej vojny, Riabkov sa stretne s Tracyovou 03 - Modified: 2023-01-28 11:50:15 - Feat.: - Title: Wall Street sa v piatok posilnila. Ekonomika Spojených štátov je na tom lepšie, ako sa čakalo 04 - Modified: 2023-01-28 08:19:31 - Feat.: - Title: Muži spomalili krok, ženy sa hanbili ísť na polievku. Ako veľká hospodárska kríza zmenila ľudí a spoločnosť 05 - Modified: 2023-01-27 07:19:50 - Feat.: - Title: Pri pondelkovej streľbe v Kalifornii zahynulo päť čínskych občanov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. január 2023 06:28