Utečenci z Ukrajiny na hraničnom priechode vo Vyššnom Nemeckom. FOTO: TASR/Roman Hanc
StoryEditor

Príchod utečencov z Ukrajiny na Slovensko opadol, obmedzujeme veľkokapacitné centrá

04.07.2022, 11:18
Autor:
ČTKČTK

V reakcii na spomínaný vývoj Slovensko rozhodlo o uzavretí veľkokapacitných centier na pomoc utečencom v Žiline a v Humennom.

Príliv utečencov na Slovensko z vojnou zasiahnutej Ukrajiny opadol. Bratislava v reakcii postupne obmedzuje prevádzku veľkokapacitných centier, v ktorých na jednom mieste poskytuje rôznu pomoc ukrajinským utečencom. Vyplýva to z informácií slovenského ministerstva vnútra.

Uzavretie centier

Krátko po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu žiadalo na Slovensku o poskytnutie útočiska aj niekoľko tisíc utečencov denne, v poslednom období tak robia nanajvýš stovky ľudí.

Napríklad cez uplynulý víkend žiadosť o dočasné útočisko, ktoré umožňuje napríklad prístup na pracovný trh a k zdravotnej starostlivosti na Slovensku, podalo len 24 osôb. Za celý minulý týždeň slovenské úrady zaznamenali zhruba tisíc nových žiadateľov.

V reakcii na spomínaný vývoj Slovensko najnovšie rozhodlo o uzavretí veľkokapacitných centier na pomoc utečencom v Žiline a v Humennom.

Utečenci sa budú môcť naďalej registrovať na oddeleniach cudzineckej polície, v prevádzke zostalo veľkokapacitné centrum v Michalovciach nedalo hraníc s Ukrajinou.

Tieto centrá boli predtým zriadené po celej krajine v záujme registrácie utečencov a poskytovania ďalších foriem pomoci. Podľa ministerstva vnútra pre prípad zvýšenia počtu vojnových utečencov sú veľkokapacitné centrá pripravené obnoviť svoju činnosť v krátkom čase.

Na Slovensko vstúpilo okolo 575-tisíc ľudí

Slovensko od začiatku marca udelilo dočasné útočisko vyše 84-tisíc ľuďom. Od ruskej invázie do susednej krajiny vstúpilo na Slovensko z Ukrajiny okolo 575-tisíc ľudí.

Mnohí z nich smerovali do ďalších európskych krajín vrátane Česka, ďalšie skupiny ukrajinských utečencov sa podľa slovenských médií medzitým vrátili do vlasti.

Už v máji viac ľudí cestovalo zo Slovenska na Ukrajinu ako v opačnom smere a podobný vývoj slovenské úrady hlásili aj v uplynulých dňoch.

Na Slovensku v júni pracovalo viac ako 9-tisíc ukrajinských utečencov. Na konci mája navštevovalo materské, základné alebo stredné školy na Slovensku vyše 10-tisíc detí utečencov.

01 - Modified: 2022-09-28 15:47:06 - Feat.: - Title: Európska komisia poskytne 25 miliónov eur výskumným pracovníkom vysídleným z Ukrajiny 02 - Modified: 2022-09-28 22:04:00 - Feat.: - Title: Návšteva ukrajinského sirotinca či hrdinského Kyjeva. Slovenská cestovka prichádza s kontroverznou ponukou 03 - Modified: 2022-09-28 10:20:00 - Feat.: - Title: Exportné fórum: Obnova Ukrajiny otvorí príležitosti aj pre naše firmy 04 - Modified: 2022-09-28 08:00:50 - Feat.: - Title: Na Ukrajine pripravujú pokyny, ako postupovať v prípade ruského jadrového útoku 05 - Modified: 2022-09-28 07:14:13 - Feat.: - Title: HN24: Hraničnými priechodmi prešlo v utorok na vstupe na Slovensko 2 565 osôb
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. september 2022 00:50