Muž pózuje na veľkej dúhovej vlajke pred začiatkom londýnskeho pochodu Pride. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Slovinský ústavný súd zlegalizoval homosexuálne manželstvá a adopcie takýmito pármi

08.07.2022, 19:24
Autor:
TASRTASR

V súvislosti s manželstvom súd uviedol, že diskrimináciu párov rovnakého pohlavia "nemožno ospravedlniť tradičným významom manželstva ako zväzku muža a ženy ani osobitnou ochranou rodiny"

Ústavný súd v Slovinsku s okamžitou platnosťou zlegalizoval manželstvá osôb rovnakého pohlavia, ako aj adopcie detí takýmito dvojicami. Stalo sa tak po tom, ako súd rozhodol, že zákon, na základe ktorého sa môžu zosobášiť len heterosexuálni partneri a páry rovnakého pohlavia si nemôžu adoptovať deti, je v rozpore s ústavou a porušuje zákaz diskriminácie. TASR správu prevzala v piatok od agentúry STA.

Ústavný súd po oznámení rozhodnutia dal Národnému zhromaždeniu šesť mesiacov na to, aby zákon zodpovedajúcim spôsobom upravil. Až do novelizácie zákona je však rozhodnutie súdu platnou právnou úpravou. Znamená to, že manželstvo je zväzkom dvoch osôb bez ohľadu na pohlavie a osoby rovnakého pohlavia, ktoré uzatvorili tzv. registrované partnerstvo, si môžu spolu adoptovať dieťa za rovnakých podmienok ako manželia.

Súd o tejto veci rozhodoval na základe ústavnej sťažnosti dvoch párov rovnakého pohlavia, ktorí v súvislosti s uzatvorením manželstva a žiadosťou o adopciu neuspeli pred riadnymi súdmi.

V súvislosti s manželstvom súd uviedol, že diskrimináciu párov rovnakého pohlavia "nemožno ospravedlniť tradičným významom manželstva ako zväzku muža a ženy ani osobitnou ochranou rodiny".

Podľa súdu príslušné rozhodnutie neznižuje dôležitosť tradičného manželstva ako zväzku muža a ženy ani nemení podmienky, za ktorých osoby opačného pohlavia uzatvárajú manželstvo. Znamená to len, že partneri rovnakého pohlavia sa teraz môžu sobášiť rovnako ako heterosexuáli.

01 - Modified: 2023-09-04 05:46:56 - Feat.: - Title: Talianska vláda stále verí v dosiahnutie jednopercentného rastu ekonomiky 02 - Modified: 2023-09-03 16:27:24 - Feat.: - Title: Volkswagen obmedzuje výrobu: Záplavy v Slovinsku zasiahli dodávateľa súčiastok 03 - Modified: 2023-08-16 18:08:11 - Feat.: - Title: Slovinsko zdevastované záplavami podrží Únia. Prvých sto miliónov eur dostane do konca októbra 04 - Modified: 2023-08-16 14:56:53 - Feat.: - Title: Česko vyšle do Slovinska 40 ženistov, budú stavať dočasné mosty 05 - Modified: 2023-08-11 12:53:28 - Feat.: - Title: Slovensko vyslalo pomoc do Slovinska. Štyri rýpadlá majú nasadiť už v piatok
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. september 2023 17:12