Niekedy prelietajú hranice vo vrtuľníkoch, inokedy kráčajú po vlastných. Ale cieľ je vždy rovnaký – dať Rusom ochutnávku toho, čo Ukrajinci zažívajú už od roku 2014. A predovšetkým teraz, od tohtoročného 24. februára.
Svet v posledných týždňoch a mesiacoch šokovali správy o masakre v Buči, raketovom útoku na nákupné centrum v Kremenčuku alebo údere na stanicu v Kramatorsku.
„Chcem, aby sa také veci diali v Rusku. Aby poznali, aký je to pocit,“ hovorí v exkluzívnom rozhovore pre americký magazín The War Zone muž s vojenskou prezývkou Šaman, vodca rovnomennej skupiny, ktorá sa vydáva na záškodnícke výpravy hlboko za frontovú líniu na území nepriateľa.
Počas vojny na Ukrajine sa na sociálnych sieťach šírili snímky a videá najrôznejších incidentov a „nehôd“ na území Ruskej federácie. Od explózií a požiarov muničných skladov, cez dronové útoky na letecké základne až po nálet ukrajinských bojových vrtuľníkov na rafinériu v Belgorode.
Práve z Belgorode, ktorý leží asi 40 kilometrov od hraníc, takmer „zrkadlovo“ oproti ukrajinskému Charkovu, bolo podobných incidentov hlásených najviac.
Mesto je považované za jedno z logistických centier, odkiaľ ruská armáda koordinuje ofenzívu do regiónov na východe Ukrajiny.
Dostanem sa tam. A potom sa uvidí
Šaman síce kvôli utajeniu nepotvrdil, že by jeho ľudia boli zodpovední za konkrétne akcie, pri zmienke o aprílovom výbuchu v belgorodskom ropnom sklade sa však usmial: „Rafinéria v Belgorode je len špička ľadovca.“
Zostáva vám 71% na dočítanie.