Státisíce nevydatých britských žien počas 50. až 70. rokov minulého storočia boli nútené k tomu, aby svoje deti odovzdali na adopciu.
Za to by mali dostať vládne ospravedlnenie, konštatovala parlamentná komisia pre ľudské práva. Správa komisie hovorí aj o krutostiach, ktoré museli ženy znášať od zdravotníckeho personálu, píše web stanice BBC.
Ponižovanie a očierňovanie "hriešnic"
Až 185 000 nevydatých žien bolo podľa komisie zahanbovaných a nútených, aby sa svojich narodených detí vzdali. Niektoré z nich napríklad vypovedali, že nemocničný personál im pri pôrode odmietol podať lieky proti bolesti a ponižoval ich.
"Zaslúžite si všetku tú bolesť," povedala podľa komisie zdravotná sestra počas pôrodu jednej zo žien.
Mnoho nevydatých žien v tom čase bolo posielaných do cirkevných materských a detských domovov, keďže ich rodiny boli zahanbené ich tehotenstvom, píše BBC.
"Ženy boli vnímané ako hriešničky" a museli byť potrestané, uvádza 12-členná komisia pre ľudské práva, v ktorej zasadajú príslušníci oboch komôr parlamentu. Komisia stavia svoje závery na 300 svedectvách od žien, z ktorých väčšina má dnes 70 až 90 rokov, a ich odobraté adoptované deti majú 40 a 60 rokov.
"Neviem, či môžete byť tehotná, keď ma nenecháte vám toto urobiť," vypočula si napríklad jedna z vtedy tehotných žien od zdravotnej sestry, ktorá jej vykonávala intímne vyšetrenie.
"Nikdy by to nepovedala žene, ktorá je vydatá. Očividne si myslela, že som najnižšia z najnižších," opisuje jedna z žien. Inej matke doktor podľa komisie povedal, že "by mala byť sterilizovaná, keďže musí byť nymfomanka".
Dieťa im odobrali hneď po pôrode
Mnohé svedectvá rodičiek hovoria o tom, že im po pôrode nebolo dovolené práve narodené dieťa ani podržať. "Vytrhli mi ju z rúk... bola to neznesiteľná bolesť," hovorí jedna z matiek.
Judy Bakerová, ktorá mala v roku 1967 pri pôrode 18 rokov, vypovedala, že jej v nemocnici nariadili, aby dieťa položila v miestnosti a odišla. "Ani som sa poriadne nerozlúčila. Akoby sa to nikdy nestalo... Musela som čakať 32 rokov, kým som mohla zase povedať ‘ahoj‘," uviedla Bakerová.
Predsedníčka parlamentnej komisie Harriet Harmanová z Labouristickej strany povedala, že zasiahnuté ženy "trpeli ponižovaním a očierňovaním". "To najmenej, čo teraz vláda môže urobiť, je uznať, že sa to nikdy nemalo stať a už sa to nestane. A že je správne sa ospravedlniť," povedala Harmanová.
Vládneho ospravedlnenia sa dožadovali stovky rodičiek aj adoptovaných detí. "Niekto hovorí, že ospravedlnenie je len malé slovko. Ale ja verím, že za takým ospravedlnením leží uznanie bolesti a utrpenia, ktoré sme ticho prežili," hovorí Liz Harvieová, ktorá sa narodila v roku 1974. Jej matka Yvonne bola dotlačená k tomu sa dcéry vzdať a dať ju na adopciu.