Tempo ruskej armády na Ukrajine sa teraz výrazne nelíši od oficiálne vyhlásenej operačnej prestávky medzi 7. a 16. júlom, uvádza v dnešnej analýze americký Inštitút pre štúdium vojny.
Kvôli pomalému postupu sa analytici domnievajú, že Rusko nebude schopné dobyť mestá Bachmut a Slovjansk. Kanadské ministerstvo obrany uviedlo, že Moskve dochádzajú jednotky aj vybavenie a nezvládne preto dosiahnuť vytýčené vojenské ciele.
Rusko na začiatku júla oznámilo, že dobylo ukrajinskú Luhanskú oblasť a prezident Vladimir Putin podľa inštitútu jednotkám nariadil operačnú prestávku. Ambície Ruska teraz smerujú k dobytiu susednej Doneckej oblasti, pričom získaním Slovjansku by si jeho jednotky vylepšili strategické postavenie a otvorili cestu ku Kramatorsku. Bachmut je dôležitou dopravnou križovatkou.
Operačná pauza
Ruské sily počas júlovej operačnej pauzy pokračovali v menších útokoch severozápadne od Slovjansku a v okolí Siversku a Bachmutu bez toho, aby sa zmocnili väčšieho územia. Od 16. júla Moskva pokračuje v lokálnych útokoch, v tejto oblasti ale nedosiahla významnejšie územné zisky, píše inštitút.
"Neúspešné pozemné útoky mimo oblasti Slovjansku, Siversku a Bachmutu zodpovedajú odhadom amerického inštitútu, že ruská ofenzíva pravdepodobne vyvrcholí bez dobytia Slovjansku a Bachmutu," píšu analytici.
Kanadské ministerstvo obrany na twitteri uviedlo, že Rusko kvôli značným stratám vojakov aj vybavenia pravdepodobne vojensky nedokáže dosiahnuť svoje ciele na Ukrajine. Ruskojazyčný portál BBC pripomína, že toto hodnotenie situácie zodpovedá vyjadreniam západných rozviedok aj nezávislých odborníkov.
"Dôjde im dych"
Napríklad šéf britskej rozviedky MI6 Richard Moore vo štvrtok uviedol, že ruská armáda si v najbližších týždňoch dá pravdepodobne ďalšiu operačnú pauzu, pretože jej "dôjde dych".
Kanadské ministerstvo obrany sa rovnako ohradilo proti výrokom šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova z tohto týždňa, podľa ktorých má Rusko teraz väčšie územné ambície na Ukrajine. Ruský minister zahraničia z takéhoto vývoja situácie obvinil Západ, ktorý Ukrajine dodáva zbrane dlhého dosahu.
"Rusko malo na Ukrajine vždy maximalistické geografické ambície," píše kanadské ministerstvo obrany a pripomína, že Rusko na Ukrajinu zaútočilo 24. februára nielen z východu, ale aj zo juhu a zo severu s cieľom dobyť Kyjev.
Japonci o Rusku
Osobitnú pozornosť ruskej invázii na Ukrajinu vo svojej ročnej správe o globálnych geopolitických rizikách a regionálnych hrozbách venovalo ministerstvo obrany v Japonsku. Ruská invázia podľa východoázijskej krajiny môže vysielať signál, že "pokus o silovú, jednostrannú zmenu statusu quo je tolerovateľný".
Konflikt navyše môže Rusko oslabiť, čo by ho donútilo "ďalej posilňovať svoje vzťahy s Čínou", cituje agentúra AFP z dnes vydanej správy.
Rusko sa tiež do budúcnosti môže viac spoliehať na svoj jadrový arzenál ako na zastrašovací prostriedok, čo by zvýšilo ruskú aktivitu v okolí japonských ostrovov. Už teraz sú vo vodách pri Japonsku a pobreží ruského Ďalekého východu aktívne ruské ponorky, upozorňuje Tokio.