Maďarský premiér Viktor Orbán. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Ako ustajniť kone v horiacej maštali. Slovenská vláda sa snaží o priazeň Bruselu, vyhlásil Orbán

23.07.2022, 13:37
Autor:
TASRTASR

Maďarský premiér vystúpil s rozsiahlym prejavom, v ktorom hodnotil situáciu na Ukrajine aj vzťahy vo Vyšehradskej štvorke.

Dodávanie zbraní Ukrajine iba predlžuje vojnu, pretože Ukrajina dostáva západné zbrane, ktoré potom získavajú Rusi, povedal v sobotu na 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na spravodajský server 24.hu.

"Vojnu možno skončiť iba rusko-americkými rokovaniami," zdôraznil premiér, podľa ktorého Európa sa po druhej svetovej vojne opäť dostala do situácie, že nie ona má rozhodujúce slovo, ale Američania a Rusi.

Európa podľa jeho slov stráca určujúce pozície vo svetovej politike preto, lebo nedokáže udržať poriadok vo vlastných radoch. Ako príklady nezhôd v eurobloku uviedol Orbán otázky Ukrajiny, vonkajších európskych hraníc, ale aj rozširovania Európskej únie o krajiny Balkánu.

Maďarský ministerský predseda ďalej kritizoval Západ za "rozbitie" vzťahov v rámci Vyšehradskej štvorky. Vzťahy s Poľskom sa však podľa jeho slov skomplikovali aj pre vojnu na Ukrajine, pričom však strategické záujmy sú totožné. "Chceme mier, a nechceme, aby sa k nám Rusi priblížili," spresnil.

"Poliaci sa cítia byť súčasťou rusko-ukrajinskej vojny, do ktorej sa však Maďarsko nechce zapojiť, lebo to nie je naša vojna. Česi a Slováci mali výmenu vlád, ktoré sa snažia získavať priazeň Bruselu. Je to rozhodnutie, ako keby ste chceli ustajniť kone v horiacej maštali," vyhlásil premiér.

Počas rozsiahleho Orbánovho prejavu, v ktorom premiér analyzoval situáciu vo svete i v Európe a zdôvodňoval kroky svojej vlády v oblastiach energetiky či ochrany rodiny a tradičných hodnôt, rumunskí nacionalisti provokovali transparentom, na ktorom stálo napísané, že Sedmohradsko je rumunská zem.

Dvoch Rumunov vyviedli policajti a príslušníci súkromnej bezpečnostnej služby, ktorým maďarský premiér z javiska odkázal: "Len opatrne s nimi, ako s narkomanmi na moste."

01 - Modified: 2023-09-30 12:26:46 - Feat.: - Title: Ruské údery v Záporoží si vyžiadali päť zranených, tvrdí Kyjev 02 - Modified: 2023-09-30 11:26:56 - Feat.: - Title: Zelenskyj na schôdzke s ministrom Sklenárom poďakoval Slovensku za pomoc 03 - Modified: 2023-09-30 11:03:00 - Feat.: - Title: Moskva na Ukrajine naďalej vsádza na žoldnierov a dobrovoľníkov, uviedlo britské ministerstvo obrany 04 - Modified: 2023-09-30 09:41:50 - Feat.: - Title: Ukrajina chce byť jedným z najväčších výrobcov zbraní. Zelenskyj oznámil založenie zbrojárskej aliancie 05 - Modified: 2023-09-30 08:46:21 - Feat.: - Title: Ukrajina v noci zostrelila 30 zo 40 dronov vypustených Ruskom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. september 2023 15:50