Hypersonická riadená strela Zircon je vypálená z riadenej raketovej fregaty Admirál Gorškov počas testu v Barentsovom mori. FOTO: Reuters 
StoryEditor

Putin oznámil, že ruské námorníctvo čoskoro dostane nové hypersonické strely

31.07.2022, 12:00
Autor:
ČTKČTK

Fregata Admirál Gorškov by mala byť prvou, ktorá pôjde do bojovej služby s hypersonickými strelami Zirkón.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že ruské námorníctvo dostane počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov nové hypersonické strely Cirkon (Zirkón). Oblasť ich nasadenia bude závisieť od ruských záujmov, vyhlásil prezident v prejave na oslavách Dňa námorníctva v Petrohrade.

Podľa agentúry Reuters Putin v tejto súvislosti priamo nespomenul Ukrajinu, kde Rusko pokračuje vo vojnovom ťažení.

"Dodávky týchto striel ruským ozbrojeným silám začnú v najbližších mesiacoch. Fregata Admirál Gorškov bude prvou, ktorá pôjde do bojovej služby s týmito skvelými zbraňami na palube," uviedol šéf Kremľa.

image

Rusko dokončilo testovanie nadzvukovej strely Zirkón, čoskoro ňou vyzbrojí loď

"Kľúčovou otázkou je, aby ruské námorníctvo... bolo bleskurýchlo schopné reagovať na všetkých, ktorí sa rozhodnú obmedziť jeho suverenitu a slobodu," dodal ruský prezident.

Cirkón je podľa skorších vyhlásení ruskej armády schopný dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku a pri dolete do tisíc kilometrov môže zasahovať námorné aj pozemné ciele. Patrí k novej generácii ruských zbraní.

Putin tiež oznámil, že podpísal novú námornú doktrínu, jej podrobnosti však neboli zverejnené.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. január 2026 18:22