StoryEditor

Biden osobne prikázal zabiť najhľadanejšieho teroristu. Riešil detaily, ukázali mu aj model Zavahrího domu

02.08.2022, 09:54
Autor:
ČTKČTK
  • Prezident bol v apríli prvýkrát informovaný o tom, že americké spravodajské služby lokalizovali Zavahrího.
  • O pripravovaných plánoch bola informovaná iba "veľmi malá a vybraná skupina".
  • Záujem vzbudil zmenšený model Zavahrího domu.

Predtým, ako americký prezident Joe Biden vydal rozkaz na zabitie Ajmána Zavahrího, chcel do podrobností porozumieť tomu, kde sa líder teroristickej siete Al-káida skrýva. 

Útok amerického bezpilotného lietadla, ktoré Zavahrího zabilo na jeho balkóne v centre Kábulu, bol výsledkom niekoľkomesačného prísne tajného plánovania zo strany Bidena a úzkeho okruhu jeho vysokopostavených poradcov, napísala stanica CNN.

Obavy o zabitie civilistov

Pre Bidena bola príležitosť zneškodniť teraz najhľadanejšieho teroristu sveta, jedného zo strojcov útokov z 11. septembra 2001, spojená s rizikom, že v afganskom hlavnom meste budú náhodne zabití civilisti.

To sa stalo pred 11 mesiacmi pri chaotickom sťahovaní americkej armády z krajiny. Počas niekoľkomesačného úsilia o naplánovanie víkendového útoku Biden opakovane poveril svojich podriadených, aby zabezpečili, že nezomrú civilisti, a to vrátane členov Zavahrího rodiny.

image

Pri americkej operácii zahynul vodca Al-Káidy Ajman Zawahrí

Biden, ktorý bol pri záverečných rokovaniach o schvaľovaní útoku izolovaný kvôli chorobe covid-19, sa dnes objavil na balkóne Bieleho domu, aby úspech oznámil. Bol to moment víťazstva pre prezidenta, ktorý je sužovaný vnútropolitickými problémami, ktoré sa tiahnu od chaotického stiahnutia z Afganistanu pred rokom.

Prezident bol v apríli prvýkrát informovaný o tom, že americké spravodajské služby lokalizovali Zavahrího v jeho úkryte v Kábule. Americkí predstavitelia vedeli o sieti podporujúcej teroristického vodcu v afganskom hlavnom meste už niekoľko mesiacov a na základe spravodajských informácií identifikovali jeho manželku, dcéru a jej deti.

Samotný Zavahrí po svojom tohtoročnom príchode miesto neopustil. Ako čas plynul, americkí predstavitelia začali v dome pozorovať určité vzorce správania, vrátane toho, že Zavahrí pravidelne vychádzal na dlhší čas na balkón domu.

Kým úrady pokračovali v sledovaní jeho aktivít, úplne tajne sa rozbehla analýza konštrukcie budovy s cieľom pripraviť operáciu, ktorá by zlikvidovala svetový teroristický cieľ číslo jeden bez toho, aby bola narušená štrukturálna integrita stavby.

Na identifikácii ďalších obyvateľov domu sa podieľali nezávislí analytici z celej vlády. To, že sa budova nachádzala v centre Kábulu, predstavovalo samostatný problém. Vzhľadom na to, že je obklopená obytnou štvrťou, mysleli na to, že ich plánovanie a informácie musia byť "skalopevné", kým Bidenovi predložia akékoľvek možnosti.

Operácia bola prísne tajná

Dávali si veľký pozor na únik informácií - o pripravovaných plánoch bola informovaná iba "veľmi malá a vybraná skupina" vo viacerých kľúčových agentúrach.

Biden sa tiež obával, ako by to mohlo ovplyvniť úsilie USA o návrat amerického občana Marka Frerichsa, ktorý bol pred viac ako dvoma rokmi zajatý v Afganistane.

V máji a júni bol Biden priebežne informovaný o vývoji situácie. Na začiatku júla zhromaždil kľúčových predstaviteľov národnej bezpečnosti v situačnej miestnosti Bieleho domu, aby sa oboznámili s navrhovanou operáciou.

Pri stole sedeli šéf Ústrednej spravodajskej služby CIA Bill Burns, riaditeľka úradu amerických inteligenčných služieb DNI Avril Hainesová, poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan so svojím zástupcom Jonom Finerom a poradkyňa Bieleho domu pre vnútornú bezpečnosť Liz Sherwoodová-Randallová.

Prezident sa zapájal

Biden bol "plne zapojený do rozhovoru a ponorený do spravodajských informácií", uviedol jeden z vysokopostavených činiteľov. Kládol "podrobné otázky o tom, čo vieme a ako to vieme".

Záujem u neho vzbudil zmenšený model Zavahrího domu, ktorý spravodajcovia zostrojili a priviezli do Bieleho domu, aby si ho prezident mohol pozrieť. Biden sa pýtal, ako by mohol byť dom osvetlený slnkom, na jeho konštrukčné materiály a na to, ako by počasie mohlo ovplyvniť prípadnú operáciu.

Vysokopostavení právnici Bidenovej administratívy súbežne skúmali spravodajské informácie týkajúce sa Zavahrího a pokúšali sa stanoviť právny základ pre operáciu. Biden 25. júla - teda v čase, keď bol v izolácii s covideom-19 - zvolal svoj tím k záverečnému stretnutiu.

Znovu naliehal na "detailnú úroveň", povedal úradník, a pýtal sa na ďalšie možnosti, ktoré by mohli minimalizovať civilné obete. Pýtal sa na usporiadanie domu - kde sú umiestnené miestnosti za oknami a dverami na treťom poschodí - a aký potenciálny účinok by zásah mal. Obchádzal svoj tím a pýtal sa každého na jeho názor. Nakoniec povolil "presný letecký úder na mieru", aby cieľ zničil.

O päť dní neskôr boli o 6:18 miestneho času (03:48 stredoeurópskeho letného času) vypálené dve strely Hellfire na balkón úkrytu v Kábule. "Niekoľko spravodajských zdrojov" potvrdilo, že Zavahrí bol zabitý.

Členovia jeho rodiny, ktorí sa nachádzali v iných častiach domu, neboli zranení. Biden, ktorý je stále izolovaný v Bielom dome s odznievajúcim covidom-19, bol informovaný, kedy operácia začala a kedy skončila.

01 - Modified: 2022-08-02 05:33:07 - Feat.: 1 - Title: Pri americkej operácii zahynul vodca Al-Káidy Ajman Zawahrí 02 - Modified: 2022-07-30 13:23:57 - Feat.: 1 - Title: Američania znovu posilňujú obranný štít Európy. Do Poľska mieria superdravci 03 - Modified: 2022-07-29 07:06:48 - Feat.: 1 - Title: ANALÝZA: Zápach z mŕtvej mačky. Popri všetkých krízach nám dýcha na krk aj jadrový Irán 04 - Modified: 2022-07-19 19:46:00 - Feat.: 1 - Title: USA pridali Vietnam, Kambodžu a Macao na čiernu listinu za obchodovanie s ľuďmi
01 - Modified: 2022-11-29 06:01:03 - Feat.: - Title: Biden požiadal Kongres, aby zabránil hroziacemu štrajku železničiarov 02 - Modified: 2022-11-25 18:37:54 - Feat.: - Title: Rusko nesúhlasí s tým, že ho Európsky parlament označil za štát podporujúci terorizmus 03 - Modified: 2022-11-23 19:47:02 - Feat.: - Title: Taliban zbičoval v Afganistane 14 ľudí za cudzoložstvo a krádeže, 90-te roky sa vracajú s islamským právom 04 - Modified: 2022-11-15 15:36:19 - Feat.: - Title: Kým sa Putin skrýva v bunkri, globálne líderstvo preberá niekto iný. Biden to pochopil 05 - Modified: 2022-11-14 13:11:47 - Feat.: - Title: Verejné popravy, bičovanie aj odrezávanie rúk. Afganistan sa vracia do stredoveku, vodca Talibanu nariadil právo šaría
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. november 2022 21:08