Bulharský prezident Rumen Radev. FOTO: Reuters
StoryEditor

Bulharský prezident vymenoval úradnícku vládu premiéra Doneva priateľsky nakloneného k Rusku

02.08.2022, 14:02
Autor:
ČTKČTK

Bulharsko prestalo odoberať plyn priamo z Ruska po tom, čo proeurópsky expremiér Petkov odmietol zaplatiť účet v ruských rubľoch.

Bulharský prezident Rumen Radev dnes vymenoval úradnícky kabinet na čele s premiérom Galabem Donevom. Funkciu má vykonávať do zostavenia riadnej vlády po predčasných voľbách 2. októbra. Informovala o tom agentúra DPA.

Predchádzajúcej vláde centristického premiéra Kirila Petkova vyslovil parlament v júni nedôveru po necelom roku fungovania.

Donev už niekoľkokrát zastával post ministra sociálnych vecí. Je považovaný za Radevovho dôverníka, rovnako ako penzionovaný plukovník Dimitar Stojanov, ktorý sa stal ministrom obrany. Novým ministrom zahraničia bude doterajší bulharský veľvyslanec v Paríži Nikolaj Milkov.

image

EÚ vyzýva Severné Macedónsko, aby podporilo navrhovanú dohodu s Bulharskom

Radev pri dnešnej ceremónii vymenoval priority prechodného kabinetu: zabezpečenie dodávok energií a potravín a boj proti "nekontrolovateľnej inflácii" a korupčným praktikám. Radev, ktorý je považovaný za priateľsky nakloneného voči Rusku, tiež uviedol, že hlavnou úlohou vlády by malo byť "zabrániť zapojeniu krajiny do konfliktu" na Ukrajine.

Bulharsko, ktoré je silne závislé od ruských energetických zdrojov, prestalo odoberať plyn priamo z Ruska po tom, čo proeurópsky expremiér Petkov odmietol zaplatiť účet v ruských rubľoch.

image

Bulharsko zablokovalo bankový prevod 890-tisíc dolárov pre ruskú ambasádu

Vzťahy členskej krajiny NATO s Ruskom sa na konci júna ďalej zhoršili vyhostením 70 diplomatov a zamestnancov ruského veľvyslanectva kvôli podozreniu zo špionáže.

Radev dnes tiež rozpustil parlament. Bulharsko bude 2. októbra už štvrtýkrát od apríla 2021 voliť poslancov Národného zhromaždenia. Podľa prieskumov by v novom parlamente mohli byť silnejšie zastúpené nacionalistické a proruské strany.

01 - Modified: 2022-07-06 11:26:05 - Feat.: 1 - Title: Grécko a Bulharsko dokončili prepojovací plynovod. Pre energetickú bezpečnosť Sofie je kľúčový 02 - Modified: 2022-07-06 05:20:32 - Feat.: 1 - Title: EÚ vyzýva Severné Macedónsko, aby podporilo navrhovanú dohodu s Bulharskom 03 - Modified: 2022-07-04 20:03:41 - Feat.: 1 - Title: Kremeľ: Odpoveď na vyhostenie ruských diplomatov z Bulharska sa dotkne celej EÚ
01 - Modified: 2025-12-03 14:30:16 - Feat.: - Title: Bulharský prezident vyzval vládu na demisiu, žiada predčasné voľby 02 - Modified: 2025-12-03 10:14:45 - Feat.: - Title: Únia sa dohodla na zákaze ruského plynu, skončiť s dovozom má do jesene 2027 03 - Modified: 2025-11-15 07:02:53 - Feat.: - Title: Bulharsko po sankciách USA vymenovalo správcu majetku Lukoilu. Zabezpečí kontrolu nad rafinériou Neftochim 04 - Modified: 2025-11-14 14:49:25 - Feat.: - Title: VIDEO Fico poslal popradských študentov bojovať na Ukrajinu. No tak si štrngajte, reagoval v obklopení ochranky 05 - Modified: 2025-11-12 22:21:37 - Feat.: - Title: Vo voľbách v Iraku zvíťazila koalícia premiéra as-Súdáního, oznámila komisia. Musí zostaviť koalíciu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 05:54