Španielsko dnes zaznamenalo piaty deň tretej tohtoročnej vlny tepla. Na niektorých miestach znovu teploty vystúpili nad 40 stupňov a kvôli malým zrážkam sú španielske regióny nútené čoraz viac obmedzovať spotrebu vody, uviedla dnes agentúra EFE.
Vlna horúčavy pokračuje aj na juhu Francúzska. V Taliansku potom bádatelia informovali o nezvyčajne vysokej teplote vody v mori.
Obmedzenie spotreby vody
V Španielsku aj dnes namerali na mnohých miestach 40 stupňov a viac. Išlo o stanice v regióne Extremadura či v oblasti Valencie. V druhej polovici týždňa potom meteorológovia očakávajú mierny pokles teplôt. Ďalších 15 dní predpovede očakávajú neobvykle teplé počasie nad rozsiahlou časťou Pyrenejského polostrova.
"Trvanie horúčav je tento rok v lete mimoriadne a zdá sa, že bude pokračovať," uviedla španielska meteorologická služba Aemet.
Kvôli teplému počasiu a nízkym zrážkam španielske regióny pristupujú k obmedzovaniu spotreby vody. Katalánske úrady stanovili maximálny limit spotreby vody na osobu v 150 obciach a k podobnému kroku zrejme do niekoľkých týždňov pristúpi aj v Barcelona a okolí. Tamojšia vláda vyzvala na "racionálne používanie vody".
V ďalších regiónoch sa obmedzuje zalievanie, umývanie áut a v Málahe sa chystajú vypnúť sprchy na plážach. V oblastiach, kde je situácia najhoršia, dochádza ku kráteniu dodávok v noci.
Ohrozené jadrové elektrárne
V druhom najvyššom stupni varovania pred vysokými teplotami sa nachádza vo Francúzsku 26 departementov, a to predovšetkým na juhu a východe krajiny. Vysoké teploty majú pokračovať aj zajtra, kedy by mohli vystúpiť až na 39 alebo 40 stupňov.
Francúzsko tiež trpí suchom kvôli najsuchšiemu júlu od roku 1959 a zrážkovému deficitu v predchádzajúcich mesiacoch. Dve tretiny departementov sa v súčasnosti nachádzajú kvôli suchu v stave krízy. Energetická spoločnosť EDF dnes oznámila, že by v niektorých jadrových elektrárňach mohla znížiť výkon.
Od 6. augusta by sa tak mohlo stať kvôli vysokým teplotám vôd rieky Rhôny v elektrárni Tricastin na juhu krajiny. Tam by spoločnosť mohla byť nútená vypnúť jeden zo štyroch reaktorov.
Rast teplôt čaká v najbližších dňoch Taliansku a od piatku bude Rím spolu s ďalšími mestami v najvyššom stupni varovania. Odborníkov znepokojuje aj rast teplôt morských vôd. U Sicílie či Kalábrie sa nameralo okolo 30 stupňov, viac na sever, pri Toskánsku, potom v priemere 27 alebo 28 stupňov. To platí aj pre Jadranské more.
"To je o dva až tri stupne viac, než je obvyklé," uviedol meteorológ Claudio Tei. Odborníci poukazujú, že nahromadená energia v mori by mohla viesť k silným morským búrkam podobným oceánskym hurikánom, až teploty klesnú, napísala agentúra ANSA.