Elektráreň v Záporoží. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Rusko desí jadrovou katastrofou, záporožská elektráreň je jeho štít, tvrdia Američania

04.08.2022, 11:55
Autor:
ČTKČTK

Podľa šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena existujú vierohodné správy, že ruská armáda používa elektráreň ako akýsi ochranný štít.

Rusko sa svojou vojenskou činnosťou v okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárni usiluje o vyvolanie strachu Západu z možnej jadrovej katastrofy na Ukrajine.

image

Z okupovanej časti Záporožskej oblasti sa vo veľkom vyváža obilie, priznal proruský predstaviteľ

Situácia sa vymkla kontrole

Zrejme tým chce oslabiť odhodlanie západných krajín poskytovať Kyjevu zbrane pre jeho chystanú ofenzívu na juhu krajiny, uviedol vo svojom pravidelnom hodnotení americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi uviedol, že situácia okolo ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne sa vymkla kontrole a je extrémne nestabilná. Ukrajinské úrady tvrdia, že sa Rusi v elektrárni opevňujú a z jej priestorov ostreľujú ukrajinské mestá.

"Ruskí predstavitelia vykresľujú Ukrajinu tak, že nezodpovedne používa zbrane poskytnuté Západom a riskuje jadrovú katastrofu. Rusko sa snaží odradiť západné a ďalšie spojenecké štáty od poskytovania ďalšej vojenskej podpory pre nadchádzajúcu ukrajinskú protiofenzívu na juhu krajiny," uviedol ISW. Podľa inštitútu sa Rusi s týmto cieľom uchyľujú aj k útokom pod falošnou vlajkou, ako bolo ostreľovanie okolia priľahlého mesta Enerhodar na začiatku júla.

Obavy zo strany USA

Záporožská jadrová elektráreň je so šiestimi reaktormi najväčšie podobné zariadenie v Európe aj na Ukrajine. Ruskí vojaci ju obsadili na začiatku marca, jej chod ale stále zaisťujú ukrajinskí zamestnanci.

Podľa Grossiho je na miesto nutné vyslať technickú inšpekciu MAAE, neďaleko ale je frontová línia a boje misiu znemožňujú. Agentúra by na vyslanie kontroly potrebovala nielen podporu Kyjeva a OSN, ale aj dohodu s Ruskom.

Obavy zo situácie tento týždeň prejavili aj Spojené štáty. Podľa šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena existujú vierohodné správy, že ruská armáda používa elektráreň ako akýsi ochranný štít a ukrajinské sily ostreľuje z miesta neďaleko zariadenia. Ukrajinci z obáv pred jadrovou katastrofou nemôžu streľbu opätovať, uviedol Blinken.

01 - Modified: 2022-09-30 07:00:41 - Feat.: - Title: Putin zrejme obchádza vyššie armádne velenie, tvrdia analytici 02 - Modified: 2022-09-30 05:55:40 - Feat.: - Title: Rusko pri ostreľovaní územia Ukrajiny opäť zaútočilo na mesto Dnipro, rakety zasiahli obytnú štvrť 03 - Modified: 2022-09-30 05:40:59 - Feat.: - Title: Bezpečnostná rada OSN bude dnes hlasovať o rezolúcii odsudzujúcej ruské referendá na Ukrajine 04 - Modified: 2022-09-30 05:03:26 - Feat.: - Title: Putin uznal nezávislosť Záporožskej a Chersonskej oblasti, pripojenie k Rusku začína 05 - Modified: 2022-09-29 20:53:50 - Feat.: - Title: Polovicu prepadla úzkosť, menšiu časť aj hnev. Prieskum zisťoval reakcie Rusov na vyhlásenie mobilizácie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. september 2022 13:09