Francúzske združenie SOS Racisme vyslalo páry rôzneho etnického pôvodu na súkromné pláže pozdĺž Azúrového pobrežia a pomocou skrytých kamier zaznamenávalo, ako boli jednotlivé dvojice prijaté. Aktivisti tvrdia, že sa im na kameru podarilo zachytiť prípady diskriminácie.
Niektoré plážové kluby podľa nich odmietli návštevníkov afrického pôvodu, ale prijali belochov, informoval denník The Guardian.
Uprednostňovanie iných
Prevádzkovatelia jednej súkromnej pláže povedali páru "severoafrického výzoru", ktorý požiadal o lehátka, že sú všetky rezervované. O niekoľko minút neskôr však vyhoveli rovnakej žiadosti belošského páru, ktorému poskytli lehátka v prvom rade pri mori. Združenie SOS Racisme, ktoré incident natočilo na kameru, uviedlo, že kvôli diskriminácii plánuje právne kroky.
Ďalší aktivisti tvrdia, že sa im nepodarilo rezervovať ležadlá na súkromných plážach, pokiaľ uviedli meno, ktoré znelo cudzokrajne. "S africky znejúcim menom bolo plno. Keď som zavolal späť a uviedol francúzske meno, napodiv tam ešte boli miesta," povedal jeden z nich denníku Le Monde.
Združenie SOS Racisme vykonáva podobné tajné operácie s cieľom upozorniť na diskrimináciu už od 90. rokov, ale experiment na francúzskej riviére uskutočnilo prvýkrát.
Tvrdí, že tretina súkromných pláží v letoviskách Juan-les-Pins a Antibes nezákonne diskriminuje a dve tretiny nočných klubov a barov v Marseille a Aix-en-Provence si v rozpore so zákonom vyberajú zákazníkov podľa ich pôvodu.
"Zistili sme, že diskriminácia môže byť založená na oblečení, farbe pleti, fyzickom vzhľade a pôvode osoby. Takýto život je nespravodlivý a neprípustný," povedala televíznej stanici France 3 po experimente na plážach Karima Es-slimaniová z pobočky združenia SOS Racisme v Nice.
Tolerancia sa zvyšuje, predsudky nemiznú
"Táto situácia je výsledkom jasného zlyhania verejných orgánov pri zakazovaní rasovej diskriminácie," povedal šéf združenia Dominique Sopo. Dodal, že zistenia budú zaslané polícii a miestnym úradom. "Budeme pozorne sledovať, aké právne kroky budú nasledovať," dodal Sopo.
Združenie neuviedlo mená súkromných zariadení, ktoré v letoviskách Juan-les-Pins a Antibes navštívilo.
Prieskum Národného poradného výboru pre ľudské práva minulý mesiac ukázal, že miera tolerancie voči menšinám sa u Francúzov zvyšuje, predsudky voči niektorým skupinám avšak nemiznú. Podľa každoročne publikovanej správy si napríklad 45 percent Francúzov myslí, že "Rómovia sa živia prevažne krádežami a pašeráctvom".
Výbor odhaduje, že vo Francúzsku sa každoročne stane obeťou rasovo motivovanej agresie odhadom 1,2 milióna ľudí. Na súde je za tieto trestné činy každý rok odsúdených v priemere iba tisíc osôb, čo je často spôsobené neochotou obetí hlásiť útoky polícii.