Pri atentáte v ekvádorskom meste Guayaquil prišlo dnes o život päť ľudí a 16 bolo zranených. Vláda podľa agentúry AFP incident pripísala organizovanému zločinu a označila ho za útok proti štátu.
"Žoldnieri organizovaného zločinu na nás teraz útočia výbušninami. Je to vyhlásenie vojny štátu. Buď sme schopní zjednotiť sa do boja proti organizovanému zločinu, alebo spoločnosť zaplatí ešte vyššiu cenu," povedal minister vnútra Patricio Carrillo.
Pokojný sused je zrazu dejiskom konfliktov
Pri výbuchu bolo zničených osem domov a dva automobily, oznámili záchranári.
Kedysi pokojný sused najväčších producentov kokaínu Kolumbia a Peru je teraz centrom, z ktorého sa drogy odosielajú do USA a do Európy a tiež dejiskom konfliktov medzi drogovými gangmi.
Mexické kartely, ktoré chcú riadiť obchodné aktivity spojené s drogami, vidia v Ekvádore dolárovú ekonomiku, v ktorej je možné prať príjmy z nelegálnych obchodov, a tamojšie úrady považujú za neschopné postaviť sa gangom, píše AFP.
Bývalý veliteľ ekvádorskej vojenskej rozviedky Mario Pazmiňo povedal, že z Ekvádoru, ktorý býval roky iba tranzitným miestom, sa stalo dejisko organizovaného zločinu.
Počet drog sa rapídne zvýšil
Úrad OSN proti drogám a zločinu vo svojej nedávnej správe napísal, že Ekvádor, v ktorom žije 18 miliónov ľudí, sa stal po Kolumbii a USA treťou krajinou, v ktorej bolo v roku 2020 zadržaných najviac kokaínu. Išlo o 6,5 percenta z celosvetovo zadržaných 1424 ton.
Carrillo povedal, že od roku 2021 bolo v Ekvádore zachytených 300 ton tejto drogy, pričom 220 ton zadržaných za rok 2021 bol ekvádorský rekord. Podľa ministra je to ale len 30 percent drogy, ktorá v skutočnosti prejde prístavmi a letiskami.
Výnosné obchodovanie vyvoláva súperenie a násilné vybavovanie účtov medzi gangmi. Od roku 2018 sa v krajine zvýšilo množstvo vrážd zo šiestich na 14 na 100.000 obyvateľov. Násilie sa šíri aj väznicami, v ktorých od vlaňajšieho februára prišlo o život 350 ľudí.