Jadrový výbuch. FOTO: Brainee/Canva
StoryEditor

Jadrová vojna by spôsobila svetový hladomor s piatimi miliardami mŕtvych, ukazuje štúdia

16.08.2022, 07:24
Autor:
TASRTASR

Obrovský pokles úrody by spôsobil, že do dvoch rokov by miliardy ľudí - 75 percent svetovej populácie - zomreli od hladu.

Podľa novej štúdie by v prípade totálnej jadrovej vojny medzi USA a Ruskom zomrelo od hladu viac ako päť miliárd ľudí.

Klimatológovia z Rutgersovej univerzity v USA v recenzovanej štúdii uverejnenej v súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine zistili, že dôsledky takéhoto konfliktu by boli katastrofálne pre produkciu potravín.

"Tieto údaje nám hovoria jedno: musíme zabrániť tomu, aby k jadrovej vojne vôbec došlo," uviedol jeden z autorov danej štúdie, profesor Alan Roebuck.

Stačí jedno nedorozumenie

Podľa generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa toto varovanie prichádza v čase, keď "ľudstvo delí od jadrového vyhladenia už len jedno nedorozumenie, jeden nesprávny odhad".

V predmetnej novej štúdii uverejnenej vo vedeckom časopise Nature Food sa vypočítalo, koľko sadzí blokujúcich slnko by sa dostalo do atmosféry dôsledkom ohňovej búrky spôsobenej výbuchom jadrových zbraní.

Odborníci uvažovali o šiestich scenároch zahŕňajúcich jadrové arzenály rôznych veľkostí, z ktorých päť vychádzalo z menších konfliktov medzi Indiou a Pakistanom a jeden z vojny medzi Spojenými štátmi a Ruskom.

Aj ten najmenší scenár spôsobil hladomor, pričom celosvetová priemerná kalorická produkcia sa do piatich rokov od konfliktu znížila o sedem percent.

Obrovský pokles úrody

V prípade najväčšieho scenára - pri totálnom jadrovom konflikte - sa celosvetová priemerná produkcia kalórií znížila približne o 90 percent v období troch až štyroch rokov po skončení bojov, tvrdia vedci.

Obrovský pokles úrody by spôsobil, že do dvoch rokov by miliardy ľudí - 75 percent svetovej populácie - zomreli od hladu, informovala v pondelok spravodajská stanica Sky News.

Štúdia využíva "najmodernejšie modely klímy, plodín a rybolovu" na "výpočet toho, ako by sa mohla zmeniť dostupnosť potravín vo svete v prípade rôznych scenárov jadrovej vojny", uvádza výskumný tím.

01 - Modified: 2023-03-22 21:04:13 - Feat.: - Title: Pravdepodobnosť jadrového konfliktu je najvyššia za desaťročia, tvrdí Lavrovov námestník 02 - Modified: 2023-03-08 09:52:36 - Feat.: - Title: Potlačíme súkromné podnikanie a zachránime krajinu, verí Kim Čong-un. KĽDR stojí na prahu hladomoru 03 - Modified: 2023-03-03 23:00:00 - Feat.: - Title: Jedna vlna udrie na zlom San Andreas, zasiahli by aj vašu ulicu? V USA kolujú mapy, kam by mierili atómovky 04 - Modified: 2022-12-27 14:41:28 - Feat.: - Title: Preventívny úder? Západ zastavia len jadrové zbrane, tvrdí Medvedev 05 - Modified: 2022-11-03 12:33:09 - Feat.: - Title: Poníženie pri Chersone môže Rusov dotlačiť k zúfalému kroku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. marec 2023 12:21