Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Zelenskyj opätovne vyzval Moskvu na stiahnutie vojakov zo Záporožskej elektrárne

18.08.2022, 08:15
Autor:
TASRTASR

Najvyšší ukrajinský predstaviteľ tiež oznámil, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, ukrajinskí diplomati i vedci pracujú na tom, aby záporožskú elektráreň mohla navštíviť skupina expertov z MAAE.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opätovne vyzval Moskvu, aby Ruskom okupovanú Záporožskú atómovú elektráreň okamžite vrátila Ukrajine. V noci na štvrtok to uviedol na sociálnej sieti Telegram.

"Ruská armáda sa musí stiahnuť z areálu atómovej elektrárne a všetkých priľahlých oblastí, rovnako odtiaľ musí odstrániť aj svoje vojenské vybavenie," napísal Zelenskyj. Dodal, že sa tak musí stať "bezpodmienečne a čo najskôr".

Najvyšší ukrajinský predstaviteľ tiež oznámil, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, ukrajinskí diplomati i vedci pracujú na tom, aby záporožskú elektráreň mohla navštíviť skupina expertov z MAAE.

"Iba totálna transparentnosť a kontrolovaná situácia v Záporožskej atómovej elektrárni zaručí Ukrajine, medzinárodnému spoločenstvu a organizácii MAAE postupný návrat k normálnej jadrovej bezpečnosti," dodal Zelenskyj.

Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe, obsadili počas invázie ruské jednotky. Zariadenie sa počas uplynulých dní stalo terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou. Generálny tajomník OSN António Guterres v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou a vyzval na demilitarizáciu danej oblasti.

Návšteva expertov z MAAE bude jednou z tém stretnutia Zelenského s Guterresom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktoré je naplánované na štvrtok v meste Ľvov.

01 - Modified: 2022-10-04 13:16:44 - Feat.: - Title: Rusko nie je schopné poskytovať všetkým mobilizovaných dostatočnú výzbroj a výcvik, poukazuje Británia 02 - Modified: 2022-10-04 12:59:51 - Feat.: - Title: Kremeľ reaguje na Muskov návrh: Je pozitívne, že niekto ako on hľadá cestu k mieru 03 - Modified: 2022-10-04 13:04:02 - Feat.: - Title: Prvé zábery z oslobodeného Lymanu: Ľudia opúšťajú pivnice, telá padlých ruských vojakov lemujú cesty 04 - Modified: 2022-10-04 12:00:00 - Feat.: - Title: Putin vyslal k Ukrajine „jadrový vlak“. Základňu opustila aj superponorka 05 - Modified: 2022-10-04 11:03:02 - Feat.: - Title: Otrava alkoholom, cirhóza, samovražda. Zmobilizovaní Rusi nestíhajú ísť na front
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. október 2022 15:19