Francúzsky prezident Emmanuel Macron. FOTO: Reuters
StoryEditor

Macron označil vojnu na Ukrajine za brutálnu

20.08.2022, 07:18
Autor:
TASRTASR

Francúzsky prezident Emmanuel Macron upozornil, že dôsledky vojny na Ukrajine pretrvávajú, a vyzval obyvateľov Francúzska, aby akceptovali, že súčasné problémy sú "cenou, ktorú musia zaplatiť za slobodu v Európe".

Ako informovala agentúra AFP, Macron prišiel s touto výzvou len niekoľko hodín po rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

V prejave pri príležitosti 78. výročia oslobodenia mesta Bormes-les-Mimosas v departemente Var, ležiacom v regióne Provence-Alpes-Côte d‘Azur, Macron označil útok ruskej armády na Ukrajinu za brutálny a deklaroval, že 24. februára sa do Európy vrátila vojna, ktorá zúri "len niekoľko hodín (cesty) od našich hraníc".

Podľa Macrona sa Putin snaží vnútiť Európe svoju "imperiálnu svojvôľu". Porušovaním suverenity štátov a "neakceptovateľným pohŕdaním národmi" Putin privoláva z minulosti "prízraky pomsty" a chce, aby sa stali súčasťou každodenného života "Európy, našich susedov, našich priateľov," vyhlásil Macron.

 Macron, ktorý dlho zdôrazňoval dôležitosť dialógu s Putinom, je voči ruskému prezidentovi čoraz kritickejší, pripomenula AFP.

V najnovšom telefonáte s Putinom Macron naliehal na Rusko, aby prijalo ukrajinské podmienky a umožnilo jadrovým inšpektorom OSN, aby navštívili najväčšiu európsku jadrovú elektráreň v meste Záporožie, ktorú obsadili ruské jednotky.

Prítomnosť ruských vojakov v objekte a neprehľadná situácia vyvolávajú veľké znepokojenie medzinárodného spoločenstva, pripomenula AFP.

Putin a Macron diskutovali aj o preprave obilia a iných potravinových komodít z Ruska, na ktoré sa vzťahujú výnimky zo sankcií uvalených na Rusko po jeho vpáde na Ukrajinu.

Ako pripomenula agentúra AFP, šlo o 20. telefonický rozhovor Macrona s Putinom v tomto roku, ale prvý za posledné tri mesiace.

01 - Modified: 2025-01-23 10:34:33 - Feat.: - Title: Putin má veľké obavy z problémov ruskej ekonomiky. Myslí si, že ciele vojny sa už splnili, tvrdí Reuters 02 - Modified: 2025-01-23 09:49:46 - Feat.: - Title: Vojna na Ukrajine je globálny konflikt, ktorý vyžaduje globálne riešenia, vyhlásil Duda 03 - Modified: 2025-01-23 09:27:40 - Feat.: - Title: Ukrajinská polícia vykonala celoštátne razie proti pašovaniu zbraní. Pašerákom hrozí až sedem rokov väzenia 04 - Modified: 2025-01-23 07:14:43 - Feat.: - Title: Pri ruskom útoku na juhu Ukrajiny zahynul jeden človek, ďalších 16 utrpelo zranenia 05 - Modified: 2025-01-22 22:04:58 - Feat.: - Title: Záporožie a Charkov opäť čelia náletom ruských dronov, informujú médiá. Medzi panelákmi vypukol požiar
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. január 2025 11:46