Pri explózii auta neďaleko Moskvy v sobotu zomrela dvadsaťdeväťročná dcéra ruského prokremeľského ultranacionalistického ideológa Alexandra Dugina.
Podľa vyšetrovateľov pod jej autom explodovalo výbušné zariadenie a zločin bol pravdepodobne naplánovaný a objednaný. Informovali o tom dnes tlačové agentúry. Vyšetrovatelia podľa TASS prípad vyšetrujú ako vraždu.
V aute mal sedieť aj Dugin
Auto, v ktorom Darja Duginová v sobotu večer išla domov, explodovalo, narazilo do zvodidiel a začalo horieť. Vodička bola na mieste mŕtva.
Prvou verziou udalosti bol výbuch plynovej fľaše, ale teraz sa bezpečnostné zložky prikláňajú k tomu, že pod autom explodovalo improvizované výbušné zariadenie, píše na svojom ruskojazyčnom webe BBC.
Ak sa táto verzia potvrdí, je podľa nej možné, že cieľom útoku bol Alexander Dugin. Ten mal podľa médií s dcérou spoločný program, zúčastnili sa festivalu neďaleko metropoly.
Podľa svedkov plánovali návrat do Moskvy spoločne, no na poslednú chvíľu sa ich plány zmenili a Dugin išiel iným autom, píše BBC. Išiel vraj hneď za dcérou a bol jedným z prvých ľudí, ktorí prišli k miestu explózie.
"Už bolo zistené, že výbušnina bola umiestnená pod spodkom vozidla na strane vodiča. Darja Duginová zomrela na mieste," cituje TASS ruský vyšetrovací výbor, teda kriminálnu ústredňu. Tá sa podľa ruskej tlačovej agentúry domnieva, že "zločin bol vopred naplánovaný a vykazuje známky toho, že bol objednaný".
Putinov Rasputin a ideológ
Ultrakonzervatívny filozof, politológ a zástanca ideológie veľkého Ruska je považovaný za mentora prezidenta Vladimira Putina. Dugin nemá žiadnu oficiálnu vládnu funkciu, ale hovorí sa mu "Putinov mozog" alebo "Putinov Rasputin".
Západné médiá ho označujú za jedného z hlavných ideológov súčasného Ruska, podľa BBC je považovaný za hlavného architekta ultranacionalistickej ideológie, ktorú vyznáva mnoho ľudí v Kremli. Niektorí pozorovatelia však jeho vplyv označujú za minimálny, upozornila agentúra Reuters.
Agentúra AP poznamenala, že Duginove presné väzby na Putina nie sú jasné, ale Kremeľ často opakuje rétoriku z jeho spisov a vystúpenia v televízii.
Dugin už roky vyzýva Moskvu, aby sa na svetovej scéne presadzovala agresívnejšie, a podporuje ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine, podľa Reuters presadzuje "pohltenie" Ukrajiny Ruskom.
Od roku 2014 je na sankčnom zozname Európskej únie a od roku 2015 na podobnom súpise Spojených štátov a Kanady za údajný podiel na osem rokov starej ruskej anexii Krymu, podotkla BBC.
Prokremeľská novinárka, podporovateľka vojny
Darja Duginová sa podľa agentúry TASS narodila v roku 1992 a vyštudovala filozofickú fakultu Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova.
TASS ju označil za politologičku a novinárku, podľa BBC písala pod pseudonymom Darja Platonovová politické články pre prokremeľskú stanicu RT a nacionalistickú televíziu Cargrad. Americké a britské úrady ju obvinili zo šírenia dezinformácií a zaradili ju na sankčný zoznam.
Duginová plne podporovala ideológiu svojho otca a bola jeho pravou rukou. Hlasno podporovala ruskú inváziu na Ukrajinu, v máji ju podľa BBC označila za "stret civilizácií" a vyjadrila hrdosť na to, že ona aj jej otec boli Západom sankcionovaní.
Jedným z prvých, kto na správu o jej smrti reagoval, bol šéf samozvanej proruskej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin. Ten na sociálnej platforme Telegram napísal, že sa stala obeťou "teroristov ukrajinského režimu, ktorí chceli zlikvidovať jej otca". Ruskí vyšetrovatelia zatiaľ žiadnych podozrivých nevymenovali.
Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak zapojenie Ukrajiny do smrti Duginovej poprel. "Ukrajina s tým samozrejme nemá nič spoločné, pretože nie sme zločinecký štát, ktorým je Ruská federácia, a už vôbec (nie sme) nie teroristický štát," vyhlásil Podoľak v televízii podľa BBC. Smrť Duginovej podľa neho svedčí o boji o moc a vplyve rôznych skupín vo vnútri Ruska.
Ruské úrady podľa neho incident využijú na zvýšenie ideologického a informačného tlaku na vlastnú spoločnosť s cieľom zvýšiť mieru nenávisti voči Ukrajine a radikalizovať domáci ideologický priestor.
Poprední ruskí propagandisti - najmä televízni moderátori Vladimir Solovjov a Margarita Simonjanová - v reakcii na smrť Duginovej už volali po odplate voči Ukrajine, píše BBC.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová dnes vyhlásila, že ak vyšetrovanie potvrdí Pušilinovo tvrdenie o ukrajinskom zapojení, bude potrebné hovoriť v prípade Ukrajiny o "štátnom terorizme".
Tento násilný incident, ktorý je v Moskve neobvyklý, pravdepodobne ešte prehĺbi nepriateľstvo medzi Ruskom a Ukrajinou, konštatovala dnes AP.